טיפול קוגניטיבי התנהגותי- CBT

cbt  (טיפול קוגניטיבי התנהגותי), היא השיטה היעילה ביותר הקיימת כיום לטיפול בחרדה, דיכאון וחוסר ביטחון עצמי. טיפול cbt הוא בדרך כלל קצר מועד ומבוסס על כך שהמטופל מקבל כלים פרקטיים לניתוח ושינוי האופן בו הוא מתבונן על המציאות. שינוי החשיבה מוביל לשינוי הרגשות השליליים ולשינוי ההתנהגות. כך במספר מפגשים ממוקדים ניתן להגיע לשינוי מחשבתי והתנהגותי שמסייע מאד בהתמודדות עם החרדה, הדיכאון או חוסר הביטחון העצמי מהם סובל המטופל.

עקרון הבסיס של ה cbt

העיקרון המרכזי עליו מבוסס ה- cbt הוא שהסבל שלנו בחיים מבוסס הרבה פעמים על הפרשנות שלנו את המציאות ולא על עובדות. דוגמא טובה לכך היא התקפי חרדה. בהתקף חרדה האדם חש דפיקות לב מואצות, הזעה, תחושה שסופו קרב או שאיזשהו אסון עומד לנחות עליו בעוד שבמציאות ברוב הפעמים אסון כזה אינו מתרחש והחיים ממשיכים במסלולם או שהסיטואציה נפתרת באופן הרבה פחות דרמטי ממה שהאדם דמיין.

טיפול cbt בחרדה

בדרך כלל לחרדה יש שורשים בחוויית עבר שהבהילה מאד את האדם ויצרה אצלו טראומה נפשית. הטראומה יכולה להיות מודעת והוא יכול לזכור ולהבין אותה, או שהטראומה יכולה להיות מודחקת בלי שהאדם יבין את מקורה. מצב כזה יכול להיות מבלבל ביותר מכיוון שהאדם נכנס ללחץ מבלי להבין מה בדיוק קורה לו ותחושת חוסר השליטה מגבירה את אפקט החרדה וכך נוצר לו מעגל קסמים שלילי והאדם לכוד בתוך מעגל החרדה והטראומה.

כמטפל בעל ניסיון רב בטראומה וחרדה וכמטפל cbt יש לי את היכולת לסייע לך להבין מה בדיוק קורה לך. ביחד ניתן מקום לפחד ולחשש וגם ננסה להבין איך נוצר מעגל החרדה והטראומה. בנסף ותקבל כלים להתמודד בצורה יעילה יותר עם החששות ותלמד איך להשתמש במחשבות באופן יעיל שיאפשר לך התמודדות עם האתגרים אותם אתה פוגש בחייך. מאחוריי ניסיון רב בעבודה עם מבוגרים ונוער כמטפל פרטני וכמנהל של מסגרות שמסייעות לאנשים לשפר את איכות חייהם.  אני מזמין אותך לפגישת היכרות בה נצא למסע שיסייע לך לשפר משמעותית את איכות חייך. ליצירת קשר: זיו 0525385880.

טיפול cbt בדיכאון

בדומה לחרדה, גם הדיכאון מבוסס במידה רבה על אמונות ותפיסות שגיבשת במהלך החיים לגבי עצמך ולגבי העולם. בסופו של דבר כולנו מתמודדים עם קושי ומצוקה ופוגשים בחיינו צער וכאב. ההבדל הוא שבמצב של דיכאון אין לך את האנרגיה ואת היכולת להרים את עצמך מהדיכאון וליצור מציאות חיובית בחייך. במידה מסוימת הדיכאון מבוסס על תפיסה פנימית שהחיים קשים ומפחידים ושהמציאות קודרת. טיפול cbt בדיכאון מאפשר זיהוי של תבניות החשיבה המדכאות ולמידה של אופן הסתכלות שונה שמשפיע על החוויה הרגשית ומאפשר יציאה הדרגתית מהשיתוק וחוסר התוחלת שהדיכאון מביא איתו.

טיפול cbt הוכח מחקרית כיעיל ביותר לטיפול בדיכאון והוא שווה ערך לטיפול התרופתי. ההבדל הוא שבטיפול התרופתי אתה לוקח תרופות ללא הבנה מה ניתן לשנות וכיצד ניתן לזוז קדימה בלעדיהן, בעוד שטיפול cbt יכול ללמד אותך לשנות את פיסת המציאות שלך ובעקבות כך לצאת ממעגל הדיכאון המשתק וללמוד דרכי התמודדות. במהלך טיפול ה cbt המטופל הוא שותף מלא לטיפול והוא מקבל הסברים ולומד איך לעשות את השינוי בחייו.

טיפול cbt בחוסר ביטחון עצמי וחרדה חברתית

טיפול cbt מסייע מאד גם בהתמודדות עם חוסר ביטחון עצמי וחרדה חברתית. חוסר הביטחון העצמי נובע מתפיסות עצמיות מוטעות שהאדם מגבש לגבי עצמו לפיהן הוא פחות ערך, חסר יכולת, חות טוב מאחרים, שונה, מוזר או מקור ללעג. אם פיתחת תפיסות כאלו לגבי עצמך סביר להניח שאתה נמנע מסיטואציות חברתיות ונגרם לך המון סבל עצמי. בטיול cbt תוכל ללמוד מדוע התפיסות הללו אינן המציאות וכיצד ניתן לשנות אותן ובהדרגה לקחת חלק פעיל בחיים באופן מהנה מעצים. כמטפל cbt וכמאמן מנטלי אני עובד המון עם אנשים צעירים שסובלים מחוסר ביטחון עצמי ומסייע להם להבין את שורשי חוסר הבטחון ולאמץ תפיסה עצמית מחודשת. כמו כן מטופליי מקבלים כלים ממשיים לשינוי וכך במהלך הטיפול הם מסוגלים להתחיל לזוז מבחינה פנימית ולראות שינוי אחרי שנים של סבל והלקאה עצמית.

cbt ככלי להתמודדות עם לחץ, מתח וסטרס

חרדה, דיכאון וחוסר ביטחון עצמי שמתבטאיפ בחרדה חברתית או בתפיסה שאני לא טוב או לא שווה כמו האחרים, כולם קשורים ללחץ, מתח וסטרס. אורח החיים המודרני בחברה המערבית הוא מאד תובעני ולחוץ. הלחץ לגמור את החודש, להגיע להישגים, להביא תוצאות , לתפקד על פי המוסכמות, להצליח, להצטיין להבריק- כל אלו מדדים לחיים מוצלחים שפיתחנו שבמידה ואנחנו לא עומדים בהם אנחנו מתחילים להרגיש לחוצים ומדוכדכים. הלחץ הבלתי פוסק לעמוד בקירטריונים והעובדה שאנחנו שופטים את עצמנו בחומרה ומשווים את עצמנו ללא הרף לאחרים יוצרים עומס פנימי על הנפש שלנו. כשהעומס הזה נמשך לאורך זמן הוא יוצר כר דשא פורה להתפתחות הדיכאון, החרדה וחוסר הביטחון. בטיפול cbt נוכל להבין איך להתמודד אחרת עם הלחץ. באופן יעיל בוא נוכל להכיר בערך עצמנו ולהתייחס לעצמנו בחמלה ובאופן שיאפשר לנו הסתכלות מחודשת על הדברים. במהלך טיפול ה cbt אני משלב גם דמיון מודרך, תרגילי נשימות ולמי שמעוניין בכך גם מדיטציה ומיינדפולנס בהם אני עוסק שנים רבות. כלים אלה מסייעים למטופל להתמודד עם הלחץ והעומס הפנימי ולהשיג את השינוי המיוחל.

הזמנה למפגש היכרות

cbt הוא שיטה יעילה ביותר לשיפור איכות חייך וללמוד כלים פרקטיים להתמודדות עם הסבל. אני מזמין אותך לפגישת היכרות בקליניקות שלי בקריית טבעון או בתל אביב ולמי שמתאים ניתן לקבל טיפול אינטרנטי. ליצירת קשר חייג/י עכשיו 0525385880. אשמח מאד לסייע. זיו.

סגור לתגובות.