PTSD (הפרעת דחק פוסט טראומטית):

PTSD (הפרעת דחק פוסט טראומטית) הוא מצב נפשי מורכב שמעורב בו סבל נפשי רב. PTSD מתפתח כתגובה לאירוע או אירועים טראומטיים. זה יכול להיות אירוע בודד, כגון אירוע טרור, אונס או תאונת דרכים קשה, או כתוצאה מחשיפה מתמשכת לרצף של אירועים. למשל, כתגובה לשירות צבאי שמערב מבצעים מסוכנים, או התעללות מתמשכת בבית או בבית הספר.
חוויה של אירוע טראומטי
על פי ה DSM5 שהינו ספר ההגדרות המרכזי בתחום בריאות הנפש, על מנת שיאובחן PTSD חייבת להיות חשיפה של האדם לאירוע מסכן חיים או לחוויה של אירוע מסכן חיים. למה הכוונה?
או שנחשפת ממשית למוות, איום בפציעה או חוויה של איום בפציעה, איום בתקיפה כגון שוד או חבלה או תקיפה מינית, או שהיית עד לאירוע מסוג זה במציאות ובאופן ישיר. כלומר, או שבעצמך עברת תאונה קשה, איום במוות, תקיפה מינית או התעללות או שהיית עד לאירוע כזה. למשל, אם ראית חברים שלך נהרגים או נפצעים או אם היית עדה לאונס או תקיפה מינית או לאלימות קשה.
חוויה ישירה לעומת חוויה עקיפה
בעבר ההגדרה של PTSD (הפרעת דחק פוסט טראומטית) חייבה חוויה ישירה של האירוע, כלומר, להיות נוכח ממשית או כמי שחווה את החוויה או כעד או משתתף מהצד. כיום ההגדרה שונתה והיא כוללת גם עדות לא ישירה לחוויות קשות. למשל, אם התבשרת על מוות או חשיפה לאלימות קשה של מישהו קרוב או נחשפת לאורך זמן לעדויות על חשיפה לאלימות קשה, סכנת חיים או איום במוות או ממשית לאלימות ותאונות. כך למשל, בוחן תנועה שכל היום מתעסק בעדויות של תאונות קשות או אדם שמטפל בפצועים כפראמדיק או אפילו כאיש טיפול, פסיכולוג או עובד סוציאלי, יכול לפתח PTSD. גם עיתונאי שמסקר באופן קבוע איזורי קרבות או טרור יכול לפתח או מי שמשרת באזור מועד לפורעהות או חי באזור של איומים תדירים כגון קו תפר או אזורי גבול שיש בהם כל הזמן התראות ואזעקות, יכול לפתח PTSD.

הסימפטומים (תסמינים) של PTSD:
הסימפטומים של PTSD (הפרעת דחק פוסט טראומטית) מחולקים בדרך כלל לארבעה אשכולות עיקריים, כשכל אשכול כולל מספר מרכיבים:
מחשבות חודרניות
האשכול הראשון מתייחס למחשבות חודרניות. מחשבה חודרנית היא מחשבה העוסקת באירוע הטראומטי שצץ ועלה במחשבה ומטריד את שלוות הנפש. האשכול של מחשבות חודרניות יכול לכלול הזכרות באירוע הטראומטי שמביאה איתה תחושה של לחץ מתח ומחנק. לאשכול זה משתייכת גם תופעת הפלאשבק שבה האדם חווה ממש חוויה שמשחזרת את האירוע או חלקים ממנו כאילו הם מתקיימים במציאות בהווה. לאשכול של המחשבות החודרניות משויכים גם סיוטים וחלומות שהאדם חולם הקשורים באירוע הטראומטי או מתח פיזי ונפשי כתגובה לאירועים שמזכירים לו את האירוע.
הימנעות
האשכול השני עוסק בהימנעות שכוללת ניסיון להימנע מדיבור על האירוע או האירועים וכן הימנעות מאנשים או מקומות שמזכירים את האירוע. כך, באופן פרדוקסלי, למרות שלכאורה נראה נכון וטבעי שאם בן או בת הזוג חוו אירוע קשה הם יגיבו בחיוב לניסיונות לדבר איתם ולתת להם הזדמנות לפרוק את המתח והחוויות הקשות אך בפועל הם מסתגרים בתוך עצמם כמו בונקר ונמנעים מכל דיבור על הנושא.
הסיבה לכך היא שהחוויה כל כך מציפה שהנפש שלהם אינם מסוגלת לשאת את העיסוק בתכנים. בדיוק משום כך ממומלץ לפנות לטיפול מקצועי שמאפשר לפתוח את הדברי בהדרגה, בתוך הביטחון של חדר הטיפול ובאופן שלא נחווה כפולשני או דוחק עבור המטופל.
שינויים שליליים במצב הרוח והחשיבה
האשכול השלישי הקשור ב- PTSD קשור לשינויים שליליים בחשיבה ובמצב הרוח. אשכול זה כולל מחשבות שליליות אודות עצמך, אודות אחרים ואודות העולם ותחושה של ייאוש וחוסר תקווה לגבי העתיד. השינויים השליליים במצב הרוח והחשיבה משפיעים על היכולת להיות בקשר עם אנשים אחרים, יוצרים תחושת ניתוק וריחוק מבני המשפחה והחברים וקושי להיות במערכת יחסים זוגית ולהתמיד בה לאורך זמן. השינויים השליליים במצב הרוח קשורים גם בקהות רגשית ומצב של טשטוש וניתוק רגשי שמביאים לחוסר עניין בפעולות ובעשייה שבעבר הייתה משמעותית למשל, תחביבים ותחומי עניין שהיו רלבנטי בעבר והפכו לחסרי משמעות.

שינויים בתגובות הרגשיות והגופניות לאירועים ולסביבה
האשכול הרביעי הקשור ב PTSD הוא האשכול של שינויים בתגובות הרגשיות והגופניות לאירועים ולסביבה. אשכול זה כולל למשל חרדה, פחד ובהלה מאירועים ואנשים. תחושת דריכות ומתח תמידית שמלווה את האדם שעומד על המשמר וכל הזמן דרוך בפני סכנות שהוא חש במציאות. המציאות הופכת ללא בטוחה ולמאיימת. המתח והלחץ מובילים להתפרצויות זעם ואגרסיביות. האדם יכול גם למצוא את עצמו משתמש שימוש מאסיבי באלכוהול ובסמים שמטרתם לטשטש את הכאב הנפשי , הפחד והבהלה. סימפטום נוסף שקשור לאשכול זה הוא התנהגות מסכנת חיים כגון נהיגה מסוכנת וחיפוש של סכנה ממשית שיש בה התגרות בחיים. התהגות נוספת קשורה לקשיי שינה, שינה לא סדירה, התעוררות באמצע הלילה. לאשכול זה קשורים גם קשיי ריכוז וחוסר מיקוד. מאפיין נוסף של אשכול זה קשור בתחושה של אשמה כבדה ושל בושה שמלווה את האדם נוכח העובדה שהוא חש שאינו כשהיה. הבושה פעמים רבות מונעת מלהגיע לטיפול ולהיעזר וכך יוצא שבמקום לדבר עם איש מקצוע תומך ומבין שיכול לסייע ולהפחית את הסבל וללמד אותך כיצד לשפר את איכות חייך אתה מסתגר, מתרחק ונאטם מול הסביבה ושוקע עם עצמך בתוך הייאוש.
כמה זמן הסימפטומים צריכים להימשך?
הסימפטומים שצוינו הינם בסך הכל תגובה טבעית לאירועים קשים. במידה וחווית תאונת דרכים קשה סביר למשל כי תחווה קשיי הרדמות או היזכרות באירוע בימים שלאחר האירוע. כמו כן במידה וחזרת מהקרב או חווית תקיפה מינית ברור כי סביר שתחווה עוררות יתר, מחשבות על האירוע ועיסוק במה שעבר עליך ותהיה נסער וחסר שקט.
אבחנה של PTSD קשורה בחוויה מתמשכת של הסימפטומים שצוינו ועליהם להימשך מינימום חודש לאחר האירוע הקשה.
כלומר, שבועיים עד חודש לאחר האירוע טבעי לחוות קושי נפשי ממשי ולוקח למערכת זמן לחזור לאיזון ולהירגע. זה בסדר גמור וטבעי לקחת זמן בכדי להתאושש ולהתארגן מבחינה פנימית. כמובן שאם נעזרים באיש מקצוע מיד אחרי האירוע הדבר מסייע מאד לא לפתח PTSD מכיוון שאינך צריך להיות לבד עם החוויה שיכולה למרבה הצער פעמים רבות להכריע אותך ולפגוע במידה רצינית ביכולת שלך להתאושש בהמשך.

פורסם בקטגוריה טיפול נפשי. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *