פסיכותרפיה קיומית והפחד מהמוות

למרות שהמוות הוא חלק טבעי מהחיים פחד מהמוות נוכח בחיינו ומשפיע עלינו הרבה יותר מכפי שנרצה להודות. היכולת "להתיידד" עם פחד מהמוות מהווה מפתח לבריאות הנפשית ולאיכות החיים שלנו. פסיכותרפיה קיומית עוסקת ביכולת להתמודד עם הפחד מהמוות ולפגוש אותו ממקום אחר וחדש.

המוות כחלק מהחיים

הפסיכותרפיה הקיומית שמקורה בזרם החשיבה שנקרא אקזיסטנציאליזם יוצאת מנקודת הנחה שאחת המשימות הראשיות שניצבות בפני האדם המודרני היא ההתמודדות עם העובדה שהינו בר חלוף. בכך למעשה פסיכותרפיה קיומית והפחד מהמוות שלובים זה בזה, ממש כמו החיים והמוות.

הפחד מהמוות נמצא מאחורי רבים מהתקפי החרדה והדיכאונות שהפכו נפוצים כל כך בחברה המערבית. הקושי להשלים עם כך שיום אחד פשוט לא נהיה מביא עימו לחץ ומועקה שלמרות הניסיונות להדחיק ולהתעלם מהם רובצים ברקע של הקיום ומשפיעים על חיינו. למעשה המשימה הראשית של הפסיכותרפיה הקיומית הינה לאפשר מפגש עם הפחד מהמוות והחשש לאבד.

החשש לאבד

רבים מדווחים כי מעבר לעובדה המטרידה שיום אחד לא יהיו עוד, מה שמפחיד אותם יותר מכל הוא החשש לאבד את יקיריהם. הכאב הרגשי והנפשי הכרוך באובדן ילד למשל מדיר שינה מעיניהם של הורים רבים ומביא עימו חרדה שלא פשוט להתמודד איתה.

הדבר נכון כמובן כאשר ישנו איום ממשי על החיים כמו בזמן מלחמה או משבר הומניטרי. אולם, החרדה לאבד את הקרובים לך נוכחת גם במהלך היומיום ומביאה איתה קושי אמיתי. לצד הרצון שהפחד לאבד לא יהיה, קיימת הידיעה שהוא שם ברקע. ידיעה זו מכרסמת ביכולת לחיות בשלווה ולא פעם מדירה שינה מעיני רבים וטובים, גם אם באופן לא מודע או מודע למחצה.

התקפי חרדה קשורים לפחד מהמוות

אחת התוצאות של המתח שמביא עימו הפחד מהמוות שלך או של מישהו קרוב היא התקפי חרדה. בעוד שבזמן התקף חרדה נדמה שהוא מגיע יש מאין ומציף אותך בנחשול אדיר של אימה, למעשה לא כך הם פני הדברים. להתקפי החרדה יש מקור והמקור הוא מתח נפשי שמצטבר בתוכך ולא מצליח להתפרק. כאשר המערכת מגיעה לסף מסוים של מתח היא לא יכולה להכיל אותו יותר והתוצאה היא התקף חרדה.

על היכולת לקבל את המוות

פסיכותרפיה קיומית מאפשרת להתמודד עם הפחד מהמוות. במהלך הטיפול נעשית עבודה בה המטופל נפגש עם העובדה שהינו בר חלוף ועם התחושות והרגשות שעולים בו בעקבות הידיעה הזו. כך מתאפשר מצב חדש בו במקום להדחיק את קיומו של המוות ניתן מקום להיותו חלק מהחיים. כאשר ניתן למוות מקום ניתן להתבונן מה התחושות והרגשות שהוא מעלה בך ובתוך חדר הטיפולים המטופל יכול לתת במה לפחדים, לחששות, לטלטלות, לזכרונות ולזרמים התת קרקעיים שהמפגש עם המוות הממשי או המדומיין מעלים בו.

 

האפשרות לשתף מוציאה את האויר מהפחד

היכולת לשתף בפחד הגדול ביותר שלך מוציאה את האויר מהבלון שנקרא פחד מהמוות ומאפשרת גישה שונה וחדשה לדברים. מתוך המפגש האמיץ שנעשה בעידודו ובתמיכתו של המטפל המטופל מוצא בעצמו את הכוחות לפגוש את עצמו במקומות הפגיעים ביותר.

המוכנות לתת מקום לדברים גורמת לכך שהחרדה והאימה מתחלפות בתנועה הדרגתית ואיטית שיש בה אומץ ומוכנות לגעת באמת הבלתי נמנעת של הקיום גם אם היא כואבת. התהליך הטיפולי שהפסיכותרפיה הקיומית מציעה מאפשר למטופל להתמקם בצורה שונה מול הפחד מהמוות ולכלות בתוכו כוחות, יכולות ותובנות חדשים.

התנועה הזו של מפגש עם הפחד מהמוות במקום בריחה ממנו מאפשרת גדילה רוחנית ורגשית שבסופו של דבר מביאה לחוויה חדשה של קיום שיש בה הבטחה לתקווה וריפוי פנימי.

לקביעת מפגש טיפולי צרו קשר- זיו 0525385880

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

פורסם בקטגוריה טיפול נפשי. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *