טראומה מורכבת

טראומה מורכבת קשורה באירועים טראומטיים שחוזרים על עצמם. למשל, במקרה של התעללות מתמשכת בילדות או המצאות במצבי קיצון כגון נפילה בשבי. הטיפול בטראומה מורכבת דורש מיומנות גבוהה מצד המטפל והוא תהליך הדרגתי אולם בסופו ניתן להגיע לשיקום והקלה בתסמינים.

מקורות הטראומה המורכבת

מי שנחשף להורים מתעללים או להתעללות חוזרת מצד אדם אחר, נדרש לגייס את כל מנגנוני ההגנה האפשריים בכדי לשרוד. לחשיפה המתמשכת להתעללות ישנה השפעה מצטברת על הנפש. במקרה של התעללות במשפחה- העובדה שמי שאמור בדרך כלל לספק לך הגנה- למעשה פגע בך בצורה אנושה- גורמת לבלבול ולקריסת האמון הבסיסי בבני אדם.

הפגיעה המתמשכת והעובדה שמי שאמור לאהוב אותך למעשה דחה אותך או התעלל בך, גורמת למי שחווה התעללות לחוש חסר ערך, לא אהוב ולא רצוי. מטופלים שפגשתי שחוו התעללות התקשו מאד להכיר בערך של עצמם, ביופי הפנימי וכוחות הנפש שלהם.

קושי במערכות יחסים

עקב הפגיעה בדימוי העצמי ועקב חוסר האמון שהתפתח מול בני אדם קיים אצל מי שחווה התעללות בילדות קושי ניכר בפיתוח מערכות יחסים עם הזולת. האוuירה הבסיסית היא של חשדנות וחשש להיפגע בשנית ולצד זאת ישנו חוסר אמונה ביכולת שלי להיות אהוב על ידי האחר.

אצל מי שחווה טראומה מורכבת קיים פער שלעיתים קשה להבין בין היכולות והכישורים וביןם התפיסה העצמית והתפקוד. בעוד שלמי שמתבונן מבחוץ האדם נראה כשיר למשימות החיים ולא ברור מה בדיוק עוצר אותו, בחוויה הפנימית קיימים הפגיעה וההלם בעקבותיה וישנן מחשבות מטרידות אודות חוסר ערך שלא מרפות.

במה מתמקד הטיפול

הטיפול בטראומה מורכבת מתמקד בנתינת מקום לכאב, לפצע ולחלל שנפער בנפשו של המטופל בשלב ראשון ולאחר מכן בבניית מרחב שיקומי ויציאה לחיים חדשים.

עבור מי שחווה התעללות שגרמה לטראומה מורכבת קיים צורך באוורור החוויות הקשות ודיבור עליהן. בתוך האווירה הבטוחה של הקליניקה אני מאפשר למטופל מרחב בטוח להביע את הכאב ולהיזכר בחוויות. הדבר אינו פשוט אך זהו שלב חשוב בדרך לשיקום ולריפוי היות והאנרגיה של המצוקה הנפשית כלואה בנפשו של המטופל ויש חשיבות בלשחרר  אותה. למטופל קשה הרבה פעמים לחלוק את הדברים עקב הבושה והכאב שמציפים אולם, העובדה כי יש מי שמקשיב ותומך היא הבנה חשובה וחדשה בדרך לריפוי ההדרגתי.

מציאה הדרגתית של כוחות ועוצמה פנימית

במקביל לנתינת מקום לכאב מתבצע חיבור של המטופל לכוחות החיים ועוצמות הנפש הנמצאים בתוכו פנימה. עבור מי שחווה התעללות קיים קושי ממשי להכיר בערך העצמי שלו. הדבר ניכר מאד ומופיע בעוצמה גדולה. בטיפול אני שם דגש גדול מאד על חיבור לכוחות ויחד עם המטופל אנחנו בודקים היכן ניתן להתחיל, מהם מקורות העניין והסקרנות שקיימים בו ולא נפעו וכיצד אפשר ללוות אותו לעבר מקום של זריחת השמש הפנימית והכרה בערך עצמו.

לקבלת ליווי ועזרה בבהתמודדות עם טראומה מורכבת לעבר תפקוד מחודש ואמונה בחיים חייג 0525385880- זיו

 

פורסם בקטגוריה טיפול נפשי. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *