צמיחה פוסט טראומטית

צמיחה פוסט טראומטית היא תחום העוסק ביכולת למצוא את תעצומות הנפש לצמוח מהחוויה הטראומטית לעבר הבנה של ההשפעה של הטראומה על חייך והאופן בו ניתן לזוז קדימה למרות הסבל והכאב. היום כבר ברור כי צמיחה פוסט טראומטית היא אפשרית במידה והאדם מצליח לשנות את זווית ההסתכלות ולהתחבר למקום שמאמין בעצמו למרות כל הסבל שעבר.

פוסט טראומה משפיעה על האופן בו אתה חווה את המציאות. אולם, למרות החוויה הקשה והתחושה שלא תחזור להיות מי שהיית קודם, לנפש ולמוח שלך יש יכולות שיקום מדהימות.

שינוי זווית הראייה

אם חווית פוסט טראומה סביר להניח שההערכה העצמית שלך והאופן בו אתה תופס את עצמך נפגעו. העולם כאילו הפך להיות מקום לא בטוח ובמקום ליהנות מהכשרונות הקיימים בך ולמצות את הפוטנציאת הגלום בך אתה מתקשה להרים את עצמך ולמצוא בפנים מוטיבציה ורצון אפילו לפעולות יומיומיות. צמיחה פוסט טראומטית משמעותה להיות מסוגל להתחבר לזווית ראייה של "אני מבין שנפגעתי ומעוניין לראות איך הפגיעה השפיעה על חיי וכיצד אני צומח ממנה לעבר הריפוי" במקום זווית הראייה של "חוויתי טראומה והחיים שלי נדפקו".

ההבדל בין שתי הגישות הוא משמעותי ביותר. זווית הראייה של הבנה את הפגיעה ולצידה בדיקה כיצד ניתן לצמוח מכילה בתוכה את התקווה לשינוי והקלה מהסבל. זווית הראייה של החיים דפקו אותי ואלו הם פני הדברים מבטיחה סבל מתמשך והעתק הדבק מהיום למחר שלאורך זמן מתישים את הנפש ומדלדלים את הכוחות ומביאים לתשישות נפשית. בתהליך של צמיחה פוסט טראומטית מעורבת היכולת לשים סוף לסבל ולחוויה הטראומטית כגורם המנהל את חייך ולהיות מוכן לעמוד מולה ולומר "אני כאן ואני מתכוון לצמוח למרות ועל אף כל החרא שהחיים הפגישו אותי עימו."

לנוע קדימה לצד נתינת מקום לטראומה

אחד המאפיינים של PTSD הוא הפגיעה הקשה בתפיסת העולם והחוויה שהעולם בעקרון הוא מקום קשה ומאיים. לאחר שחווית קרב בו ראית את חבריך נהרגים, או לאחר שחווית אונס או פגיעה מינית או תאונת דרכים קשה, בקיצור לאחר שנחשפת לכמויות אדירות של כאב שמציפות אותך וחוזרות אליך למרות שאתה מחפש שקט ושלווה, טבעי לגמרי להרגיש דכאון וקושי להתרומם, ליצור ולחזור לעצמך.

אחד הדברים שהפריעו לי במהלך העיסוק והחקירה האקדמית בנושא הטראומה  הוא שרוב המאמרים המתייחסים לנושא מתמקדים בפתולוגיה ובקושי ואינם מדגישים מספיק את היכולת להשתמש בכוחות הפנימיים החבויים בנפש וקיימים כמעיין נסתר מתחת למצוקה ולפגיעה בתפקוד.

יחד עם זאת ולצד הסבל והכאב שבפגיעה הפוסט טראומטית- אנשים לא מעטים שחוו טראומה מדווחים כי בהסתכלות אחורה על התמודדות שחוו עם הפגיעה, גם אם הייתה קשה מנשוא, הם יכולים לראות איך התרחשה בחייהם צמיחה ואיך למרות הסבל הם רכשו תובנות חדשות לגבי החיים והבנה לגבי המורכבויות שלהם. כלומר, צמיחה פוסט טראומטית משמעותה להיות מסוגל להתחבר ליכולת לצמוח מתוך הסבל והטראומה. זהו מצב בו לצד הפרידה מהתמימות והקושי בחשיפה למורכבות של החיים, האדם מצליח למצוא בעצמו כוחות להגיע לרמת מודעות חדשה ולהתגברות עצמית שמביאה הקלה גם אם לא מעלימה את הסבל מחייו.

חשוב להדגיש כי מטרתו של הדיבור על צמיחה פוסט טראומטית אינה להקטין את הסבל או לזייף תחושה של הקלה למרות שבפנים האדם חש גיהנום. לא. הרעיון הוא מתוך נתינת מקום לסבל ומתוך חיבור למחירים ששלמתי על הפגיעה שנפגעתי, שהיא מוצדקת וטבעית, אני מסוגל לעשות תנועה של תזוזה קדימה אפילו שזה נראה משימה עצומה ומפחידה.

מה מאפשר צמיחה פוסט טראומטית

מחקרים מראים כי הגורמים שמסייעים לצמיחה הפוסט טראומטית להתרחש על פי דיווחים של אנשים שחוו טראומה קשה הם קיום מערכות יחסים שיש בהן תמיכה ושהאדם יכול להרגיש בהן חופשי לבטא את עצמו כפי שהוא ולחוש שמקבלים אותו למרות הפגיעה (Woodward & Joseph, 2003).

כפי שכולנו יודעים מערכות יחסים מסוג זה לא פשוט לייצר ולקיים לא כל שכן במידה ונפגעת ואתה סובל מפוסט טראומה. הרבה פעמים הפוסט טראומה מביאה איתה קוצר רוח, דיכאון, חוסר סבלנות וחוסר עניין שמקרינים על מערכות היחסים הקרובות בחייך ומונעות ממך לקבל את התמיכה וההבנה הנדרשות כדי לייצר את התנאים להבשלתה של הצמיחה הפוסט טראומטית.

הפנייה למטפל שמתמחה בפוסט טראומה מאפשרת לקבל מענה וביחד ליצור סביבה בטוחה שגם תיתן מקום לסבל ולכאב וגם מאפשרת  ליווי הדרגתי לעבר היכולת לשנות את זווית ההסתכלות ולהתחבר לכוחות הפנימיים. היום גם ידוע כי בניגוד למה שחשבו פעם למוח יש יכולת ליצור מסלולים חדשים לתאי העצב שעוקפים את הבורות ואת הצלקות שהשאירה בו הטראומה ומאפשרים את הצמיחה הפוסט טראומטית.

נוירופלסטיסיות והיכולת של המוח להתחדש

בניגוד למה שחשבו פעם למוח יש יכולת ליצור מסלולים חדשים לתאי העצב שעוקפים את הבורות ואת הצלקות שהשאירה בו הטראומה ומאפשרים צמיחה פוסט טראומטית.
הנוירופלסטיסיות שהיא היכולת של המוח להתגמש וליצור נתיבים שמפצים על החלקים הפגועים נגרמת בעזרת תרגול של חשיבה חיובית, מדיטציה, תנועה וחיבור מחודש לכוחות החיים שבתוכך.

ללמוד ביחד לפתח את כוח הרצון

המנוע שיכול להניע את התהליך הוא אחד- כוח הרצון וההתמדה שלך בדרך של אמונה בעצמך למרות הייסורים.
נכון, ככל הנראה שהחוויה הפוסט טראומטית נגרמה עקב העובדה שנקלעת למצבים קשים וחווית חוויות קשות. כל כך קשות שהמערכת הפנימית שלך יצאה מאיזון.
למרות הרצון שלך להיות חזק כמות הסבל שהנפש העמיסה על עצמה הכריעה את הכף. הקריסה הנפשית הגיעה מכיוון שלא יכלת עוד. ואחרי שנים של בושה ושל כעס עצמי על שלא היית חזק מספיק הגיעה העת לעשות מעשה. לקבל את העובדה שאתה אנושי ורגיש ושעברת כמה דברים בחיים.

הזמנה לתהליך

מוזמן לעשות תהליך עומק בדרך לפגישה מחודשת עם כוחות הנפש הפנימיים שלך מתוך אומץ וחכמת הלב העמוקה שנמצאת בתוכך. אני מזמין אותך ליצור עימי קשר ולהגיע לטיפול שיאפשר חיבור לעצמך ממקום אותנטי, שיאפשר מרחב בטוח בשבילך להביא את הכאב ולנוע לעבר תקווה מחודשת וחיבור עם המעיין הפנימי של כוחות הנפש שלך.

צור קשר עכשיו 0525385880

פורסם בקטגוריה טיפול נפשי. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *