טראומה כהזדמנות לצמיחה

לכאורה טראומה היא דבר רע שבדיעבד לא הייתי רוצה לפגוש בחיי. למעשה בתוך החוויה הטראומטית ישנה הזדמנות לצמיחה אישית ועבודה משמעותית. מתוך בחירה פנימית ניתן להתמיר את ההתמודדות עם הפצע הנפשי והכאב לכוח חיובי שהופך אותי לאדם שלם יותר ומפגיש אותי עם המורכבות של החיים.

הטלטלה הראשונית

חוויה טראומטית היא דבר מטלטל ויחד עם זאת בדיעבד ניתן לומר שלא משנה כמה נהפוך בדבר היא בלתי נמנעת בחיינו. זה פשוט משהו שקרה, גם אם קשה לנו להבין איך ומדוע, גם אם נחוש אשמה וייסורי מצפון, רחמים עצמיים או כעס וזעם פנימיים. הרגשות הללו הם חלק טבעי מהמפגש עם הטראומה.
ממש כמו תהליך האבל, בו טבעי שנחוש קהות חושים ולאחריה זעם וכעס, גם בהתמודדות עם הטראומה מגיעה נקודה בה עלינו לבחור: האם לתת לכאב לטשטש ולעצור אותנו מללכת למקומות חיים בתוכנו או לצעוד קדימה למרות הכאב ולא לתת לו להכריע אותנו. גם במצבים בהם נדמה שאין לנו ברירה והכאב משתלט עלינו קיימת האפשרות לעשות את ההחלטה הפנימית הזו.

 לעצור את הסחף

זה לא יהיה קל, זה לא בהכרח מה שדמיינו לעצמנו שנצטרך לעסוק בו לפני שפגשנו את הטראומה בחיינו, אבל ההתמודדות עם הכאב והבחירה בצמיחה על אף ולמרות שהוא נמצא בחיינו היא בחירה חשובה שעלינו לעשות. הרבה פעמים היא בחירה פנימית ואישית מאד, מאחר ואנו מבודדים את עצמנו מהסביבה. הבידוד הזה קורה כשאנו שומרים לעצמנו את החוויה ולא משתפים את הסביבה בעד כמה נפגענו וכמה סבל פנימי קיים בנו. זה יכול לקרות או משום שאנו מתביישים או משום שאנו לא רוצים להטריח או משום שפשוט משהו כבר התאבן בפנים ואנחנו לא מסוגלים לעצור את הסחף שהטראומה יוצרת בתוכנו.

לטפל בעצמנו

אחת האופציות הטובות במצב כזה, בו אנחנו מרגישים שהכאב השתלט עלינו וקשה לנו להשתחרר ממנו ומההשפעות שיש לו על חיינו הוא פנייה לטיפול בטראומה. זו לא בחירה קלה מכיוון שטיפול בטראומה מצריך מפגש מודע עם מה שקשה לנו לפגוש. כבר התרגלנו במידה מסוימת לשייט בכוונים שמסווים את הכאב ומטשטשים אותו, אבל וזה אבל חשוב, כאב נפשי שלא נותנים לו מקום לא נעלם. הוא רק יורד שכבה ואז עוד שכבה ומצטבר איפשהו בבטן ומנווט אותנו לנתיבים שמאפשרים לנו לכאורה לברוח אבל למעשה מטים את הזרם של חיינו לערוץ שבו פחות מים זורמים ויש בו הרבה סלעים שמקשים עלינו לחיות מתוך שמחה וחופש.

מפגש מרפא עם הטראומה

האפשרות של מפגש עם הטראומה, לא מיד אחרי שהיא קרתה בהכרח, אלא כשאגרנו מספיק אנרגיה נפשית וכשברור לנו שאנו רוצים לעשות שינוי ולא מוכנים לתת לבריחה מהכאב להכתיב את חיינו, היא מתנה שאנו יכולים להעניק לעצמנו. טיפול בטראומה הוא אופציה טובה מאד לעשות את המסע מתוך היפתחות לאפשרות שניתן להסתייע, ניתן לסמוך ואפשר להאמין שהפצע יהפוך לשיעור משמעותי ושהעתיד טומן בחובו מתנות שכבר לימדנו את עצמנו לוותר עליהן.

ניתן ליצור קשר לקביעת מפגש בצפון או במרכז או לתאם מפגש סקייפ להתנעת תהליך של ריפוי וצמיחה. זיו 0525385880.

פורסם בקטגוריה טיפול נפשי. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *