טיפול בפחד מעכבישים

פחד מעכבישים הוא אחד הפחדים העתיקים ביותר שהמין האנושי מכיר. בעזרת מתן מקום לפחד באווירה בטוחה ולמידת כלים להפחתת חרדות הלקוחים מעולם ה cbt ומהבנה עמוקה של טיפול בטראומה ניתן להגיע לתפקוד שונה מול הפחד מעכבישים באופן שמשפר את איכות החיים.

מקור הפחד מעכבישים בראשית הזמנים

פחד מעכבישים (ארכנופוביה) מלווה את המין האנושי משחר ההיסטוריה. העובדה שגם כיום לא מעט אנשים נרתעים ונגעלים מנוכחותם של עכבישים קשורה בעובדה שהעכביש נתפס כחיה מאיימת ונצרב בתת מודע האנושי המשותף כגורם סכנה. יחד עם זאת חשוב לדעת שניתן לטפל בפחד מעכבישים וחבל לבזבז את הזמן בשהייה מיותרת בחרדה העתיקה הזו.

איך הטיפול בפחד מעכבישים מתבצע?

לא פעם אני פוגש מטופלים שמגיבים למראה של עכביש באימה שאין להם הסבר אליה. פחד, גועל ואימה משתקת הם חלק מהתיאורים שאני נתקל בהם. אנשים מבוגרים מגיבים בצורה ילדותית ולמרות שהם מתביישים בתגובה שלהם הם אינם מסוגלים לתפקד למראה עכביש, אפילו בגודל קטן או בינוני. חשוב לדעת כי ניתן לטפל בפחד מעכבישים. בעזרת טכניקות קוגניטיבות התנהגותיות מעולם ה- cbt והבנה של האופן בו טראומה נחקקת בנפש אפשר ללמוד איך להגיב אחרת.

ללמוד להגיב אחרת

בשלב הראשון ניתן לפחד מקום ונאפשר לבטא בצורה משוחררת מבושה ומעכבות את העובדה שאני מפחד. מתן ביטוי אמיתי לפחד מאפשר לפנות אנרגיה נפשית לרכישת כלים להתגברות עליו. לאחר שניתן לפחד מקום בטיפול נתחיל לעסוק במחשבות והרגשות שעולים בך נוכח המחשבה של מפגש על עכביש. נבדוק אילו חוויות בעבר עולות וצפות ותלמד/י כלים שיאפשרו לך להגיב אחרת למחשבה על עכבישים. בשלבים הבאים נעשה שימוש בדימיון מודרך, תמלד/י טכניקות של הרגעה עצמית ונעבוד על היכולת להכיל את החוויה של מפגש לא רצוני עם עכביש באופן שיאפשר לך להגיב אחרת ולשפר את איכות חייך.

חבל להמשיך לסבול, כדאי לפנות למומחה

על מנת לטפל בפחד מעכבישים אני משתמש בכלים מעולם ה cbt, טיפול קוגניטיבי התנהגותי, שמאפשר ללמוד איך לשלוט במחשבות וברגשות שלנו ולהתנהל באופן יותר יעיל בעולם. כמו כן הטיפול בפחד מעכבישים מחייב הבנה בתחום הטראומה בו אני מתמחה. מי שיש לו פחד מעכבישים שומר במוח חוויה של טראומה ממפגש קודם עם עכביש, שיכולה להיות נעוצה בילדות המוקדמת שלו או בתגובה רגשית קדומה שאצורה בתת מודע שלו וקשורה למפגש קודם עם עכביש או לאופן בו מישהו קרוב אליו הגיב למפגש כזה. הליווי המקצועי יאפשר לך להשתחרר מהסבל הרב שאת/ה קושר לנושא המפגש עם עכביש. גם אם לא תהפוך לאדיש לחלוטין לעכבישים תוכל לתפקד ברמת חרדה מופחתת שתאפשר לך להתמודד עם הסיטואציה באופן שכרגע אינו אפשרי ולמנוע את המבוכה והאימה הקשורה במפגש עם העכביש.

מזמין אותך ליצור קשר ולטפל בפחד מעכבישים בכדי לשפר את איכות חייך. זיו 052-5385880.

פורסם בקטגוריה טיפול נפשי. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *