טיפול בטראומה בשיטת SE

SE הן ראשי תיבות של Somatic Experiencing. השיטה פותחה בארה"ב על ידי פסיכולוג בשם פיטר לוין שכתב את הספר "להעיר את הנמר". בספר ובשיטה בכלל הוא מדבר על כך שהמוח שלנו מורכב ממספר חלקים. בכל אחד מאתנו קיים מוח קדום, מוח זוחלים שמכיל ידע עתיק שקשור בהשרדות שלנו על הפנטה. כאשר אנחנו נכנסים למצב של סכנה המערכת שלנו נדרכת ומקבלת פקודה מהמוח הזוחלי שמוציאה אותנו לשני מצבים אפשריים- לחימה או בריחה.

לחימה בריחה

כך יוצא שכשיש איום שאנחנו חווים אותו כקיומי הגוף שלנו מופצץ באדרנלין ובעוררות יתר שגורמת לנו להלחם על חיינו. האפשרויות הן עימות ישיר עם מקור הסכנה או בריחה על מנת לשרוד. לצורך העניין זה נכון לגבי אנטילופה שבורחת מנמר וזה נכון גם לגבי מישהי שחוותה תקיפה מינית או מצב שבו מישהו מתכוון להכות אותנו או את הילד שלנו.

מצוקה וסטרס

פיטר לוין התבונן בחיות בטבע וגילה שכאשר הן נכנסות למצב של מצוקה וסטרס נדמה כי לאחריו הן מצליחות להמשיך הלאה בחייהן כשלא ניכרים עליהן סמני מצוקה. זאת לעומתנו בני האדם שלאחר שאנו חווים מצבי קיצון כגון מלחמה או איום משמעותי נדמה כי הדבר משאיר בנו רישום עז וסימני מצוקה שממשיכים אתנו לאורך חיינו ופוגמים ביכולת שלנו לחיות חיים שיש בהם זרימה ואחדות עם הקיום. קשיי שינה, סיוטים, פלאשבקים, התקפי חרדה ומועקה גופנית ונפשית הם כולם תסמינים של עוררות היתר שנותרת בנו עקב המפגש עם האירוע הטראומטי. תסמינים שפוגמים מאד באיכות חיינו.

קפאון והאנרגיה של הטראומה

מתוך ההתבוננויות שלו הוא גילה כי מעבר לשני המצבים- לחימה ובריחה, קיים מצב שלישי- קפאון. כאשר האנטילופה בורחת מהנמר וברור לה כי הקרב אבוד היא קופאת ונראית כאילו היא מתה. המצב הזה מהווה מבצר אחרון, שבעקבותיו ישנן פעמים בהן הטורף מניח לטרף והמאבק נפסק. למצב הזה יש מספר שמושים- גם מאבק אחרון בתקווה שהטורף ייעלם ויניח לאנטילופה וגם הכנה לקראת המוות שיהיה נטול כאבים ככל שניתן.
פיטר לוין שם לב שבמידה והנמר מסתלק ועוזב את האנטילופה בשקט מאיזושהי סיבה, כאשר הסכנה חלפה היא נכנסת למצב של רעידות של כמה שניות ואחרי המצב הזה ממשיכה לה בדרכה מבלי שניכרת בה מצוקה. המצב הזה, שבו האנטילופה רועדת מהווה למעשה פריקה של האנרגיה שנאגרה בגוף שהופצץ בהורומונים ובחומרים ממריצים שגויסו כדי להביא את האנטילופה למצב של מקסימום אנרגיה בזמן המאבק עם הנמר.

פריקת האנרגיה

הפריקה של האנרגיה הזו היא מה שמאפשר לשחרר את הטראומה מתוך הגוף של בעל החיים ולחזור לשגרה. על פי התאוריה שפיטר לוין פיתח פריקת האנרגיה הזו היא חיונית עבור כל בעל חיים, כולל האדם כדי שיוכל להמשיך בחייו והיא מהווה תהליך טבעי שבו אחרי סטרס רציני המערכת חוזרת לרגיעה וניתן להמשיך הלאה.
במידה והאנרגיה הזו לא מתפרקת האדם נשאר עם אנרגיה של טראומה כלואה בגופו וסוחב איתו את ההשלכות של המפגש עם האירוע הטראומטי באופן שגורר הופעתם של התסמינים הגופניים והנפשיים של פוסט טראומה.

ריפוי הטראומה

הטיפול ב SE מאפשר להגיע לאנרגיה הכלואה בגוף באופן הדרגתי ומבוקר ולאפשר פריקה של האנרגיה ושחרור של הטראומה.
באמצעות עבודה על הקשר בין הגוף והנפש ניתן להגיע לשחרור של האנרגיה התקועה. העבודה מתבצעת דרך מעקב אחר תחושות של הגוף הקשורות בחוויה הטראומטית ומתן אפשרות למטופל להשלים את פריקת האנרגיה שלא התאפשרה בזמן אמת והתקבעה בצורה של תסמינים.

לקביעת מפגש היכרות לטיפול בטראומה בשילוב SE
זיו 0525385880

ניתן לקבוע מפגש בצפון, במרכז או דרך הסקייפ

אשמח לראותכם

פורסם בקטגוריה טיפול נפשי. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *