חיבור לכאב של הטראומה

טראומה נפשית משאירה צלקת בלב. למרות שנרצה שהכאב ייעלם ולא יהיה יותר, הרי שללא יכולת לתת לו ביטוי ולטפל בו הוא לא נעלם.

להרגיש את הפצע

לא כל המאורעות שנו עוברים בחיים הם כאלו שאנו שמחים לעבור. למעשה בסופו של דבר המאורעות הקשים יותר של חיינו, אלו שהיינו מאחלים לעצמנו שלא היינו צריכים לעבור לעולם, הם אלו שמצריכים מאיתנו את תעצומות הנפש שלנו ומכילים לצד הכאב גם אפשרות לצמיחה.
הצמיחה מתרחשת בדרך כלל במידה ואנו מאפשרים לעצמו לכאוב, לכעוס, לצלול לתוך הכאב ולהרשות לעצמנו להרגיש את הפצע. להיות רגיש ומחובר לכאבים שלך זו לא חולשה אלא מעלה וההזמנה כאן היא לאפשר לעצמנו מגע עם הכאב שנוצר בעקבות הטראומה.

לא להתכחש לכאב

למעשה אחד המאפיינים של טראומה הוא שהכאב הוא כל כך גדול שאנו לא מסוגלים להכיל אותו. יש מאורעות בחיים שמכניסים אותנו להלם ולקושי להאמין שהם קרו לנו באמת. אחת הסכנות כשאנו סוחבים איתנו אירוע טראומטי הוא תחושת ניתוק שנוצרת מכיוון שאיננו יכולים להכיל את המאורעות. תחשות הניתוק הזו היא טבעית לאורך זמן מה לאחר האירוע אולם אם אנו חיים בהכחשה של האירועים ואם איננו מצליחים להיות איתם במגע גם לאחר שחלפו חודשים ואולי אפילו שנים, הרי שמשהו בתוכנו מתקבע. להדחקה ולניתוק יש השפעה על היכולת שלנו לתפקד ולהיות בקשר רגשי עם אנשים קרובים או בני זוג.

עיבוד רגשי של הטראומה

הרבה פעמים הטראומה יכולה ליצור קושי להאמין באדם אחר או חשש ואפילו חרדה ממשית ומתמשכת שניפגע שוב. הגעה לטיפול בטראומה מאפשרת "להפשיר" את המקומות שקפאו בתוכנו ולתת ביטוי באופן הדרגתי ופרופורציונלי לכאב. כך נוכל להיות במגע עם אירועי העבר בצורה שתאפשר לנו להכיל אותם. הטיפול בטראומה מאפשר לבצע עיבוד רגשי של האירועים ולהבין כיצד אנו יכולים לצמוח מהטראומה ולפגוש את הדברים מתוך המקום בו אנו נמצאים כיום בחיינו. בטיפול בטראומה מאפשר לקבל כלים להתמודדות עם הכאב ולמצוא אוזן שבת שתוכל לסייע לנו להבין איך אפשר לפגוש את עצמנו ממקום חדש ועוצמתי יותר מבלי להתכחש למה שעברנו. ואולי גם עם היכולת לצמוח מתוך הכאב והפצע ולנוע קדימה בתוך חיינו ממקום של כוחות מחודשים.

פורסם בקטגוריה טיפול נפשי. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *