התמודדות עם קיפאון לאחר פגיעה מינית

התמודדות עם קיפאון לאחר פגיעה מינית מעסיקה את קורבנות התקיפה זמן רב אחרי שהאירוע הסתיים. בעת פגיעה מינית ברוב הפעמים קורבנות הפגיעה יחוו קיפאון. לא יצעקו, לא יתווכחו, לא יפעילו התנגדות, יאלמו דום, הן מבחינה ורבלית והן מבחינה פיזית. חלק ידווחו ממש על שיתוק לא מוסבר שאחז בהם.

הקיפאון הוא תגובה טבעית אינסטנקטיבית
חשוב להבין שהתגובה הזו היא תגובה אינסטנקטיבית שמגיעה מהמוח הזוחלי שלנו. כאשר המוח מזהה איום ממשי שיכול להסתיים במוות או פגיעה משמעותית הוא בוחר לנתק את המערכות ולאפשר את הפגיעה. הדבר קורה בשבריר שניה ולמרות שהפגיעה המינית היא בעלת תוצאות פסיכולוגיות הרסניות פעמים רבות וגוררת שנים של סבל בהתמודדות הפנימית, המוח בוחר בה על גבי האלטרנטיבה שהיא לברוח, לצעוק או להיאבק ולהיפגע פגיעה אנושה עוד יותר על ידי התוקפן.
לשחרר את האשמה
קמפיין #metoo שעלה ברשת ומטרתו להראות כמה נרחבת הפגיעה המינית במקומותינו הוא הזדמנות טובה להגיד למי שחוותה או חווה פגיעה מינית כי אין מקום להאשים את עצמך עקב האירועים. נכון שהאגו שלנו עסוק פעמים רבות באיך אנחנו נתפסים בעיני החברה ובעיני עצמנו. המקרה של התמודדות עם קיפאון לאחר פגיעה מינית המיינד בנוי כך שהחפירה הבלתי פוסקת ב"מה יכולתי לעשות ולמה לא עשיתי כך או אחרת" מייסרת אותנו שנים לאחר שהאירוע הטראומטי הסתיים. החשיבה הזו היא לא יעילה ולמעשה גורמת לשקיעה במחשבות והלקאה עצמית שמעכבים את תהליכי ההחלמה ומקשים מאד לפתח אמון מחודש בחיים בכלל ובמערכות יחסים בפרט.
להרפות את חשיבת היתר
ריפוי של טראומה קשור ביכולת הנלמדת להרפות את חשיבת היתר וההתבוססות במחשבות הלא יעילות. בהדרגה את מקום חשיבת היתר ממלא שקט שמביא איתו את האפשרות האיטית והמנחמת של קבלה של המציאות בשלב ראשון ובהמשך חמלה וריפוי. נכון שהפגיעה מביאה איתה סבל רב ופוערת פצע בנפש. יחד עם זאת את העבר לא ניתן לשנות ולצד הסבל הנשמה רוצה לנוע קדימה ולצמוח על אף הפגיעה.
בטראומה אפשר לטפל
ניתן להגיע לטיפול בטראומה וללמוד כיצד להרגיע את המערכת של עוררות היתר והחשיבה המייסרת שאינה מרפה ולפנות מקום לכוחות הנפש הפנימיים ולריפוי ההדרגתי שמביא עימו צמיחה והתחדשות.

לקביעת מפגש היכרות בקליניקה או דרך הסקייפ חייג/י 052-5385880, זיו טל.

פורסם בקטגוריה טיפול נפשי. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *