התמודדות עם פרפקציוניזם

פרפקציוניזם, השאיפה שהכל בחיינו יהיה מושלם, היא נטייה שמביאה עימה סבל רב בסופו של דבר. למרות המחשבה שאנו מסייעים לעצמנו בשאיפה הבלתי פוסקת שלנו להצטיין ולהצליח- בטווח הארוך נמצא כי כמות התסכול והסבל שהפרפקציוניזם מביא לחיינו אינה שווה את כמות האנרגיה שהשקענו בהלקאה עצמית.

שיפוטיות יתר שאינה נותנת מנוח

הפרפקציוניזם קשור בשיפוטיות יתר שלנו לגבי עצמנו שאינה נותנת לנו מנוח. במקום להצליח ליהנות מהחיים ומההישגים שהישגנו אנו עסוקים ללא הרף בהתסכלות על אחרים ובהשוואה כיצד אנו עומדים ביחס אליהם. ההשוואה הבלתי פוסקת הזו והעובדה שאנו השופטים המחמירים ביותר שלנו עם עצמנו, מביאים למצב של חוסר יכולת ליהנות מהרגע הזה ורצון מתמיד להצטיין ולחפש שלמות בכל דבר.

אכזבה מתמדת מאנשים וסיטואציות

פרפקציוניזם בעוצמות גבוהות מביא לכך שהאדם אינו מסוגל להיות מרוצה משום מערכת יחסים בחייו כיוון שכולם אינם מושלמים ויש לו בראשו איזשהו סטנדרט שלא ניתן לעמוד בו לגבי איך צריך להתנהג בן הזוג המושלם, איך צריכה להיראות מערכת היחסים המושלמת וכיצד אמורים להתנהג הילדים המושלמים, מקום העבודה המושלם, הבוס המושלם וה… מטפל המושלם. בכל מקום שילך הוא יתאכזב במוקדם ובמאוחר וירגיש כי אנשים סביבו לא עומדים ברמה המצופה מהם כחברים, בני אדם וכו'.מצב כזה יוצר תחושה גדולה של בדידות וחוסר סיפוק ולמרות שמהצד אנשים כאלו יראו אולי מצליחים או מוכשרים, הם לא יצליחו ליהנות מהכישרון ומההצלחה שלהם וחייהם יעברו בתחושת החמצה ותחושה שאיני טוב מספיק ושהחיים מאכזבים.

טיפול בפרפקציוניזם

טיפול בפרפקציוניזם יעשה שימוש בניתוח של דפוסי החשיבה הלא יעילים שהאדם מחזיק בהם ושגורמים לו להטיל מום ופסול בכל מה שאינו מושלם. בטיפול יינתן מקום למחשבות, הרגשות והתסכולים וגם ייעשה שיקוף של המקומות הנוקשים בכדי שנוכל להבין מאיפה מגיע הפרפקציוניזם וכיצד ניתן להחליף אותו בגישה רכה יותר שתאפשר הנאה מכוחו של הרגע ומעוצמתם של החיים.

לקביעת מפגש היכרות לטיפול בפרפקציוניזם חייגו 0525385880- זיו טל

פורסם בקטגוריה טיפול נפשי. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *