בושה בעקבות PTSD

אחד הדברים הבולטים בהתמודדות עם PTSD הוא הבושה שמציפה אותך עקב מה שאתה מפרש כחולשה. העובדה שאינך מסוגל להתמודד כפי שהיית רוצה עם הפחד והאימה, שאתה חש – גורמת לכך שאתה למעשה מתבייש לחלוק את מה שעובר עליך עם הסביבה. בושה בעקבות PTSD מוסיפה על הסבל והפגיעה בתפקוד ואת התחושות הקשות.

פגיעה בדימוי העצמי

בעקבות החוויה הטראומטית ובעקבות התסמינים של הPTSD איכות החיים נפגעת מאד והאדם חש מבולבל ובחוסר איזון. כולנו רוצים לחוש חזקים, בעלי שליטה בחיינו ועוגן יציב למשפחה. הטראומה מביאה איתה קושי רב הן מבחינת התחושה הפנימית והן מבחינת התפקוד- מה שגורם לפגיעה בדימוי העצמי שלנו ולתחושה שאנו לא שווים ושאנחנו חלשים.

נטייה להסתיר את קשיי ההתמודדות

התחושות הקשות הללו גורמות לכך שנסתגר מהסביבה ונישאר לבד עם הסבל שלנו. נתקלתי בגברים שמסתירים את העובדה שהם מוצפים בחרדה ונוטים לעצב ובכי כאשר הם חשים שהעומס עליהם הוא רב והטראומה מציפה אותם מבפנים. כך למעשה בושה בעקבות PTSD מוסיפה על הסבל שהאדם סובל וגורמת לו הסתגרות בד' אמותיו ולהימנע מקבלת טיפול שיכול לעזור לו.

וניקח לדוגמא ללוחם לשעבר שמסתיר מהסביבה שלו, כולל האנשים הקרובים לו ביותר, את העובדה שהוא מוצף ומתקשה לתפקד. כאשר הוא שומע שיחה בין חברים על קרבות או על אירועים כמו יום הזיכרון, הוא חש רצון לבכות ולהתפרק שמציף אותו מבלי שיוכל לשלוט על כך. הוא הולך לשירותים או נעלם לאוטו ושם  ממרר בבכי וחש אבוד ומבויש. כלוא עם עצמו בתוך הסבל ולא מאמין שיש מי שיוכל להקשיב לו מבלי לשפוט אותו. הדימוי העצמי שלו נפגע 8והוא נמנע מלקבל עזרה וללכת לטיפול שהיה מאפשר הקלה משמעותית בסבל.

פנייה לטיפול בטראומה מביאה שיפור משמעותי

כשהלוחם הזה הגיע אלי לבסוף ולמד שניתן לדבר על הדברים ולתת להם מקום חייו השתנו. האפשרות לתת ביטוי לפחד ולרגשות הקשים איפשרה לו לפרוק המון מהמתח שהצטבר אצלו. בטיפול בטראומה בהדרגה הוא למד טכניקות של שליטה עצמית ויכל לספר על החוויות שהביאו אותו למצב הזה. לאחר תקופה לא ארוכה חל שינוי משמעותי ביכולת שלו להתמודד עם הטראומה. העובדה שיכל לשתף אותי וידע שאינו צריך להיות לבד בסבל, הוא יכול לשלוח סמס או וואטסאפ ולקבל ממני מענה ובשעת הצורך אף לשוחח עימי- הורידה ממנו המון מהעומס ונטעה בו ביטחון.

ניתן לטפל בטראומה

אין צורך לסבול לבד. ההסתגרות עם עצמך אינה עוזרת לאיש. ניתן לטפל בטראומה ו PTSD. בטיפול תלמד איך להגיב כשהקושי עולה ונוכל לטפל בכאב ובפציעה הנפשית. ממוזמן ליצור קשר ולהתחיל טיפול שישפר מאד את איכות חייך.

פורסם בקטגוריה טיפול נפשי. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *