היכולת למצוא שלוות נפש והקשר למימוש עצמי

איש חכם אמר פעם שהדבר יקר הערך ביותר בעולם הוא שלוות הנפש. אולם, מה המשמעות העמוקה של למצוא שלוות נפש בעולם המודרני ואיך הדבר קשור למימוש העצמי של כל אחד/ת מאתנו?

בתהליך אישי שעשיתי פעם עם מטופלת אמרתי לה שעד שהיא לא תגיע במהות שלה ותעשה מה שמסתנכרן עם הייעוד שלה היא לא תהיה מאושרת. כשהיא יצאה ממני לא ידעתי אם הדברים פגשו אוזן קשובה ואיך היא קבלה את הדברים. לאחר מספר שנים, שמעתי ממנה שהאמירה הזו מלווה אותה במסע האישי שלה ושהיא מתכווננת למקום שנוגע במהות של הדברים מתוך שלל האפשרויות שהחיים מציבים בפניה.

המתח בין הצורך להתפרנס ובין קשב לנשמה

המתח בין הצורך להתפרנס ובין קשב למקומות העמוקים של הנשמה שלנו נוכח בדורנו יותר מאי פעם. מצד אחד התובנה שהנגיעה במהות היא חלק מאתנו הופכת ברורה יותר ויותר. מורים רוחניים, מטפלים, סופרים ומובילי דעה מדברים על הצורך והזכות הללו להיות מאושרים ולממש את עצמנו. בשונה מדורות קודמים שבילו את חייהם בתפקידים פקידותיים או בנתיבים שנסללו על ידי הוריהם ללא קשב פנימי לנו ברור יותר שחופש הבחירה בידינו. מאידך הצרכים החומריים בעולם המודרני במאה ה-21 יצאו מכל פרופורציה והרצון בלחיות חיים נוחים ומספקים ולאפשר חיים כאלו לילדינו (למי שיש ילדים) מחייבים לתחושתנו הרבה פעמים פשרות ובחירות בנתיב של נוחות. בנוסף הפסיכולוגיה החיובית, העידן החדש ומורים רוחניים שונים מלמדים אותנו כי זכותנו לחיות חיים מאושרים וכי הדבר אפשרי אם רק נסכים לבחור בחיים כאלו. לתפיסתי בשאיפה לנוחות ולאושר חבויה סכנה פרדוקסלית. אני לא מאמין שאדם יכול להיות מאושר בחיים האלו מבלי לחיות מתוך מחויבות עמוקה למי שהוא ברמה הרוחנית. למה אני מתכוון?

שתי רמות של אושר

כאשר מדברים על אושר ישנן שתי רמות של אושר. רמה אחת היא הרמה שבה מרכזי העונג שלנו במוח נרגעים. מופרשים חומרים כימיים כאלו ואחרים שמככבים בפרסומות לתרופות אנטי דיכאוניות  כמו סרוטונין ודופמין, שמאפשרים לנו להרגיש טוב. להרגיש בהיי. להרגיש מחויכים. הרמה הזו של האושר היא ממשית מאד אבל לדעתי היא גם שטחית וקשורה דרך אגב הרבה פעמים לשמוש יתר שנעשה בחומרים מסככי תודעה כמו סמים אלכוהול וכו'. כשאני נוסע לחוף בתאילנד או אוכל ארוחה טובה או קונה מכונית שרציתי או גורם למרכזי העונג במוח להגיב באופן שמרגיש מאושר, אני מתמקד ברובד מסוים של אושר, מה שנקרא "החיים הטובים או "החיים הנוחים". אבל הרובד הזה הוא שטחי במובן מסוים. זו הסיבה שהדיכאון מתפשט כמו מגפה במאה ה-21 אצל עניים ועשירים, גברים ונשים, מי שנתפס כאילו הוא "שיחק אותה בחיים" ומי שמתבאס כי הוא לא. השאיפה הזו ללא נגיעה ברובד עמוק יותר של היכולת להיות מאושר היא עקרה. הרובד הנוסף הזה קשור ביכולת לחיות חיים של סיפוק מהעשייה שהאדם בוחר בה בחייו ומימוש עצמי. יכולת זו רחוקה מאד מ"החיים הטובים והנוחים" ודורשת לפעמים מהאדם לעבור מסע חתחתים בדרך אל מרכז אחר של אושר. אל סוג אחר של סיפוק. שהוא מעל ומעבר למרכזי העונג במוח וקשור למעמקי הנשמה.

נתיב שיש בו משמעות

במובן הזה היכולת להיות מאושר קשורה ביכולת לצעוד בנתיב שיש בו משמעות עמוקה עבור האדם. נתיב שמסונכרן לחלוטין עם מי שהוא ברמה הפנימית. בדרך כלל הנתיב הזה יהיה קשור גם בסוג כזה או אחר של נתינה. נתינה לזולת, לעולם, לאנושות. תחום שמביא ריפוי, מביא תמיכה, מביא משמעות לך ולאחרים. דרך חינוך, יצירה טיפול, תרומה למדע, תרומה לחברה, האפשרויות הן רבות ומגוונות. הצעידה בנתיב הזה והבחירה בו היא הרבה פעמים לא קלה ויש לה מחיר כלכלי מסוים, בעקר בתחילת הדרך. אולם, בהמשך הדרך, מה שיכול לעיתים לקחת כמה שנים טובות, אתה מוצא את עצמך עושה ללא חשיבה וצועד בדרך שסוללת את עצמה ושיש בה יציאה מעבר לעצמך אל מקום של משמעות גדולה. והמקום הזה הוא מה שמאפשר בסופו של דבר לחיות מתוך שלמות פנימית שיכולה להוביל את שלוות נפש. שלוות נפש במובן העמוק של המילה, שהוא לא בהכרח ביטול של הסבל עלי אדמות ובחייך אלא חיים מתוך מחויבות מלאה למי שאתה ומי שיכולת להיות.

המפתח לשלוות הנפש

המקום הזה לא בהכרח זוהר, לאורך הדרך ייתכן שתבחר בנתיבי משנה כאלו או אחרים שמתכתבים עם המציאות של חייך. לא מדובר בסיפור אגדות אלא בחיים עצמם. אבל התמונה הכללית היא של חיים מתוך מחויבות עמוקה למי שאתה. מחויבות שמאפשרת לך להיות שלם עם הנתיב בו אתה צועד. ושם, בעשייה מתוך קשב פנימי עמוק שיש בצידה נתינה והיא נעשית למרות האתגרים שהיא מביאה, שם נצא המפתח לשלוות הנפש.

עלו בך שאלות ותהיות לגבי המסע האישי שלך? רוצה ללמוד כיצד להתמודד עם האתגרים שניצבים בפניך בדרך לנתיב בעל משמעות? מוזמן/ת ליצור קשר לקבלת ליווי במסע האישי בדרך למפגש מעמיק עם הנתיב הפנימי שלך. זיו 052-5385880

פורסם בקטגוריה התפתחות אישית. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *