התמודדות עם פחד במה

פחד במה הוא מצב בו אנחנו קופאים למראה או למשמע הקהל. מצב זה יכול להיות מלווה בדפיקות לב חזקות, נשימה מואצת, רעד בידיים וברגליים ותחושה של "בלאק אאוט". התמודדות עם פחד במה קשורה ביכולת של המוח להבין את הסיטואציה, לא להתרגש ממנה ובהדרגה לעשות שימוש בכלים שיאפשרו לנו לחזור מהר לתפקוד למרות ולצד הלחץ.

העבודה מתמקדת בשני מישורים

כאשר אני עובד עם ספורטאי על התמודדות עם פחד במה העבודה מתמקדת בשני מישורים: במישור אחד להבין מהיכן הפחד נובע, מתי פגש את פחד הבמה לראשונה ומה הביא אותו למצב בו הוא קופא ומתקשה לתפקד מול קהל בזמן אמת. המישור השני הוא רכישת כלים שיסייעו לו לווסת את הלחץ ואף להצליח ללמוד לתפקד בצורה רגועה ושלווה במצבים בהם היה נכנס קודם ללחץ ולפאניקה.

מהיכן נובע פחד הבמה?

בדרך כלל פחד הבמה לא מופיע יש מאין. הוא קשור לסיטואציות קודמות בחייו של הספורטאי כאדם צעיר בהן חש חוסר ביטחון וחשש להיות מושא ללעג, או שממש חווה השפלה או התאכזרות מצד בני גילו בסיטואציה קודמת כאשר היה על במה. במחקרים שנעשו גילו כי פחד במה יכול להיות חזק יותר אפילו מפחד המוות ולא מעט ספורטאים, אמנים ואף אנשים מהשורה יעדיפו הכל מאשר לעמוד ולתפקד מול קהל. באימון המנטלי אנו עובדים בסביבה הרגועה של הקליניקה על היכולת להבין מהיכן מגיע פחד הבמה.

בניית תכנית אישית וקבלת כלים להתמודדות עם הפחד

לאחר שזיהינו מהיכן מגיע פחד הבמה וניתחנו יחד את הסיטואציות בהן הוא מופיע אני ניגש לבניית תכנית אישית מותאמת לכל לקוח ועולמו האישי שמטרתה מציאת טכניקות להרגעה עצמית ולמניעת המצב בו המוח מכניס את המערכת לסטרס שמונע תפקוד מול קהל.
נעשה שימוש בתרגילי נשימות, בדימיון מודרך ובלמידה של היכולת להרגיש בנוח על אף הסיטואציה.
חבר'ה שמגיעים לאימון מנטלי אישי מדווחים כי להפתעתם הם מצליחים להגיע לרמה גבוהה מאד של ריכוז ושקט פנימי במפגשים ואני מלמד אותם לקחת את השקט הזה איתם לזירה, לבמה, למגרש ולכל סיטואציה בה הם מוצאים את עצמם מול קהל.
האימון המנטלי האישי מאפשרתפירת חליפה ייחודית של כלים להשגת שקט פנימי והרגעת הלחץ מול קהל.

לקביעת אימון מנטלי אישי חייגו 0525385880. אשמח לראותכם. זיו

פורסם בקטגוריה אימון מנטלי. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *