החיפוש אחר משמעות

בבסיס נשמתו של כל אדם קיים הצורך להתפתח ולצמוח. מספרים על נזיר שהלך כשבידו האחת כיכר לחם ובידו האחת שושנה. שאלו אותו: מה המשמעות של הלחם? ענה: בזכותו אני חי. ומה עם השושנה?  ענה: היא הדבר שלמענו אני חי.

לכל אחד מאיתנו צרכים בסיסיים של קיום- אוכל ושתיייה, מחסה ומקום לישון בו וכ'ו. אולם, בהתקיים תנאים אלו האם אנו מאושרים? התשובה היא בדרך כלל לא. כולנו מחפשים משמעות בחיינו והמשמעות היא הדבר העושה את ההבדל בין חיים של סיפוק וחיים חסרי סיפוק.

בחברה בה אנו חיים, שהיא חברה שמקדשת את החומריות והופכת את הכסף לערך, קל להתבלבל ולצאת מאיזון. אנשים רבים מחפשים נוחות כלכלית. לא פעם ניתן לראות אנשים צעירים שמחפשים משמעות בחייהם נתקלים בתגובות שמשדרות להם שמה שחשוב הוא "להסתדר בחיים", למצוא עבודה מכניסה ולהפסיק לשגות בחלומות.

אולם, מה יעשה אדם שמרגיש שבוערת בו אש, שיש לו רצון לעשות בחייו משהו משמעותי שיביא לו סיפוק? האם עליו לוותר על חלומותיו, ללכת לעבוד כאיש מכירות או איש שיווק בחברה סלולרית , בבנק או בחברת ביטוח או שעליו ללכת עם החלומות ולנסות לעשות משהו יצירתי יותר עם חייו?

התשובה לדעתי היא שמי שבוערת בו האש לא יכול לכבות אותה. הרצון למצוא משמעות וערך בדברים שאתה עושה הוא המנוע שמניע את האדם. מי שמחפש משמעות לא יכול להפסיק לחפש אותה ויותר מכך, אין שום צורך להפסיק לחפש. החיפוש אחר משמעות הוא דבר מבורך והוא נמצא בבסיס החיים.

מי שבוערת בו האש חייב לעצמו את המסע אחר המשמעות. הוא לא יכול אחרת.

והיכן נמצאת המשמעות? היכן נמצא הדבר החמקמק הזה שיכול לתת מענה לשאלה הגדולה- מה משמעות החיים?

לכל אחד שמחפש תשובה משלו. האחריות שלך היא למצוא את המשמעות של חייך. אם בוערת בך האש אין לך ברירה אלא לחפש. מה יימצא בדרך? השאלה הזו נשארת פתוחה. אף אחד לא יכול לענות עבורך. סביר להניח שהחיפוש לא התחיל אתמול ולא יסתיים מחר.

החיפוש רלבנטי בגיל 15 וגם בגיל 50. יש מי שמחפש מאז שהוא זוכר את עצמו יש מי שמתעורר יום אחד באמצע החיים ומרגיש שמשהו חסר. כמו בני ישראל שנעו במדבר, אלפי אנשים נעים במסע משלהם. חלקם נעים יחד, חלקם נעים לבד.

יש מי ששם תרמיל על הגב ויוצא לטיבט, יש מי שמחפש בלב הפרברים, מול האנטרנט או בתוך הקניון. מה שמסביב הוא רק תפאורה. החיפוש ממשיך.

ואני מציע עזרה. עזרה בדרך למי שמעוניין. העזרה יכולה להיות בשיחות אישיות או בקבוצה, יחד עם עוד אנשים שמחפשים.

מהות העזרה היא לווי, תמיכה והתבוננות על התהליך האישי שאת/ה עוברים עם עצמכם.

כאחד שמחפש מאז שהוא נולד, שחיפש בארץ וחיפש בעולם, שעבר חוויות רוחניות, למד וחקר, שעוסק בטיפול ומצא כמה תשובות לגבי משמעות המסע האישי שלו- אני מזמין אתכם ליצור קשר ולחפש משמעות. לא לוותר על החיפוש ולהאמין ביכולת לממש את מה שמחכה למימוש.

פורסם בקטגוריה בלוג, התפתחות אישית. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

4 Responses to החיפוש אחר משמעות

 1. מאת בשיר מנסור‏:

  כתבה רבת משמעויות זיו! משמעויות נמצאות במעגל תמידי והם נוצרות אחת מתוך השנייה. ויקטור פרנקל, שהיה במחנה ריכוז, חקר ותיעד את חוויותיו, ביסס תיאוריה שלמה (וגם שיטת טיפול – לוגותרפיה) על המסע הקיומי בחיפוש אחר משמעות. שמחתי לקרוא..

  בשיר

 2. מאת זיו‏:

  היי בשיר. נהניתי לקרוא את תגובתך. האמירה שלך לגבי היווצרות המשמעויות האחת מהשנייה והיותן במעגל תמידי שמזין את עצמו היא מרתקת ומעוררת מחשבה. כמובן שקראתי את ספרו של ויקטור פרנקל "אדם מחפש משמעות" שניסח בעצם בשלוש מילים את מה שחלקנו מקדישים לו חיים שלמים…
  קיים ספר של דוד גוטמן שנקרא "לוגותרפיה למטפל- עבודה סוציאלית משמעותית" ומחבר יפה בין רעיונותיו של פרנקל והעבודה הטיפולית היומיומית.
  זיו

 3. והכול תלוי ברצון. הרצון שלנו שאין אנו יודעים מדוע לאחד רצון להשיג כבוד, לשני רצון להשגת מדע ולאחר רצון להבין מה הטעם בחייו.
  ובמשך מאות אלפי שנים הרצון הזה מתגלגל, משתנה, מקבל אופנים מגוונים. והמחשבות כיצד לממש את הרצון מובילות לפעולות. אבל יסודם של כל אותם דברים שאנו רואים נמשך מאותו רצון ניסתר
  ומי שיש לו באמת נקודה שבלב, ושאלת מה הטעם בחייו אינה נותנת לו מנוח, מגיע בסוף אל חכמת הקבלה. שם הוא מגלה שמעבר להשפעות הסביביות, מעבר לאותם גנים, חשמל וחומרים כימיים שקובעים כיצד יתנהג האדם, מצוי כוח. ובשינוי האדם, כך הוא משיג את הכוח באופנים שונים.
  הכוח – אחד יחיד ומיוחד, מופשט מכל החומר, הרצון שבו האדם תופס אותו.
  אך האדם לפי דרגותיו, בכל פעם יתפוס בצורה שונה את החומר.
  ויקרא בשמות לכל מדרגה. כי כלל ברזל הוא אצל חכמי הקבלה, כי כל מה שלא תשיג, לא תקראהו בשם.
  באהבה 🙂

  • מאת זיו טל‏:

   ויגדור שלום. נהניתי לקרוא את תגובתך (גם אם באיחור מה). מסכים איתך כי הרצון אכן כוח מניע עוצמתי בחיינו. כמו כן במסע אכן פגשתי בחכמת הקבלה ולפי הבנתי הלא רחבה בה ההבחנה בין הרצון לתת והרצון לקבל היא הבסיס להבנת הרוחניות כולה.
   כמו כן בתגובתך תפס את עיני המשפט "כי כל מה שתשיג לא תקראהו בשם". לקחתי את הדברים למקום של הגדרה עצמית. שכן לגבי עצמי תחושתי היא כי החיפוש אחר הגדרות ושמות לעיתים יוצר סבל מיותר ועומד במתח מסויים מול היכולת פשוט להיות ולחוות את הבריאה על כל הבטיה.
   תודה על תגובתך מעוררת המחשבה ויום טוב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *