פסיכותרפיה רוחנית- שילוב בין העולמות

הפנייה לפסיכותרפיה רוחנית מאפשרת קבלת מענה שמשלב בין שני עולמות: עולם הנפש עליו מבוססת הפסיכותרפיה המערבית ועולם הנשמה הקשור לחוויות הרוחניות העמוקות שהאדם חווה.

עולם הנפש 

הנפש (mind) מייצרת אצלנו כל הזמן תגובות למציאות היומיומית בה אנו נתקלים. היא קשורה בחרדה ופחד שנוצרים תדיר ובדרך כלל מיצרים את צעדינו ואת תפיסת עולמנו. בתחום היחסים הבינאישיים הנפש קשורה בין השאר בתחושות של חוסר בטחון עצמי וחוסר אמונה בעצמנו. בחשש להיפגע ממערכת יחסים נוספת ובהשוואה הבלתי פוסקת שלנו לאחרים ובדיקה האם וכמה אנו הישגיים מספיק. העיסוק בתופעות הללו גורם לנו המון סבל שאם אנחנו ברי מזל מספיק, יום אחד נבין כי רובו מיותר וחוסם יותר מאשר מקדם אותנו. העיסוק בעולם הנפש הוא חשוב מכיוון שהישיבה עם מטפל שמסייע לנו להבין את המנגנונים המייצרים את הסבל הפנימי שלנו מאפשרת לנו לזהות את הדפוסים הפנימיים שלנו. זהו שלב חשוב בדרך ליכולת להתגבר על הדפוסים הללו ולשנות אותם. חשוב אך לא מספיק. מי מאתנו שחווה טיפול נפשי מתמשך או שהיה במספר טיפולים נפשיים במהלך חייו ומוצא את עצמו שוב ושוב זקוק לתחזוקה חוזרת של אותם תכנים שצצים ועולים ומלווים אותו כנער, כאדם צעיר וכאדם בוגר, מתחיל לחוש את מגבלות השפה והחשיבה של הפסיכותרפיה המערבית.

העולם הרוחני- עולמה של הנשמה

הפסיכותרפיה הרוחנית מאפשרת להוסיף לתנועת החקירה של מנגנוני הנפש גם את החוויות הרוחניות שהאדם חווה. את מה שקורה לו ברגעים של המדיטציה, החוויה המיסטית, הרגעים בהם הוא חש מלא דמיון ויצירתיות ומלא באנרגיית חיים ושמחה פנימית של הווייה פשוטה ומלאה. כאשר החוויות הללו מסתיימות או כאשר אנו לא יודעים איך לווסת אותן ונכנסים לאזורים מפחידים ואפלים אנחנו למעשה יכולים לקבל עזרה ששייכת לתחום הפסיכותרפיה הרוחנית. בכלים של דיבור ושל ניתוח ובמידת הצורך מדיטציה, תשומת לב שקטה (מיינדפולנס) תקשור ועבודה עם קלפים ניתן לחקור את הפער בין אושר ללא מילים ובין שלטון העריצות של השכל וההיגיון. את הפער בין היותנו בזרימה ואחדות עם הקיום ובין חיי היומיום שמלאים במטלות, רדיפה אחר הישגים וריקנות לעיתים. למעשה פסיכותרפיה רוחנית מאפשרת סינתזה בין הטיפול הנפשי הקלאסי הקשור בהקשבה ובניתוח של מנגנוני הנפש ובין האוקיינוס האינסופי של הנשמה שהוא עתיק ועמוק ומלא בקסם ומשמעות.

פסיכותרפיה רוחנית כחיבור בין העולמות

עולם הטיפול עבר כברת דרך ארוכה מאז ימיהם של פרויד וברויר. היום ניתן למצוא שפע של טכניקות וגישות טיפוליות שמאפשרות לאדם לבחור את המטפל המתאים לו. פסיכותרפיה רוחנית, כפי שאני תופס אותה, מציעה מטפל שמיומן בפרקטיקות המערביות של הטיפול הנפשי אותן למד ורכש ביזע רב וכן הינו בעל ידע ומיומנות רוחנית שמאפשרת חיבור גבוה והכנסה של השיח הרוחני ומושגים כגון אלהים, מדיטציה, חוויה מיסטית ייעוד נשמתי וקארמה לתוך השיח הטיפולי.

 

 

פורסם בקטגוריה כללי. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *