מה לעשות עם משתתף שמפריע בקבוצה

אחד האתגרים הגדולים בפניהם ניצבים מנחי קבוצות שאני פוגש הוא כיצד מתמודדים עם ילד/נער/משתתף שמפריע ללא הרף, תופס את מרכז הבמה ונדמה ששואב את כל תשומת ליבו של המנחה.
ובכן, הייתי אומר שמדובר בשאלת מיליון הדולר עבור מנחי הקבוצות שאני מלמד, כמו גם עבור קולגות וכמובן שפגשתי את השאלה הזו בעצמי בלא מעט קבוצות שהנחיתי.
התשובה, כמו כמעט כל תשובה בעולם הקבוצות- מתחלקת לשניים. יש לה רכיב תאורטי ורכיב מעשי. בכדי לייצר את ההתערבות המתאימה חשוב לגשת אל השאלה הזו באופן אינטגרטיבי שמשלב את שני הרכיבים.
רמה תאורטית
ברמה התאורטית המשתתף שמפריע רוצה משהו מהמנחה. אחרת הוא לא היה מפריע. כשהמנחה מתמקם מול הקבוצה, באופן אוטומטי, ברמה הלא מודעת, נוצר מרחב שהוא הרבה מעבר למורה/סטודנט/מנחה מול אוסף של משתתפים. הוא למעשה הופך להורה ודמות סמכות עבור הקבוצה, גם אם הוא מתקשה לתפוס את עצמו כזה.
המשתתף שפועל באופנים שונים כדי לייצר סביבו מקסימום כאוס למעשה אומר משהו למנחה. הוא פועל על פי דפוסים פנימיים שמנחים אותו והם חלק מהאופן בו הוא מתקשר. חשוב להבין שבדרך כלל הוא לא עושה דווקא למנחה באופן ספציפי ואין כאן משהו אישי. הוא בודק את הגבולות כי זה האופן בו הוא רגיל לתקשר עם דמויות סמכות ומול הוריו. המנחה אמור לדעת לעשות את ההפרדה בין התסכול שהוא חווה ובין משימת ההנחיה.
רמה פרקטית
ברמה הפרקטית נכון להתייחס למשתתף המדובר בקונטקסט הקבוצתי ולא להיכנס איתו לפינג פונג של הטפות מוסר או התנצחויות. אלא אם כן מדובר בהפרת משמעת קיצונית (ורובן לא כאלו גם אם המנחה חווה אותן כדרמטיות).
תכל'ס
הדבר הנכון הוא לפנות לקבוצה בהתערבות שמתייחסת למה שקורה ומנסה לברר איפה הקבוצה נמצאת. אפשר להתייחס לחוסר השקט שהמנחה חווה מהקבוצה ולבדוק האם עוד מישהו מרגיש כמוהו או אם יש סיבה מיוחדת להמולה. ניתן לאחר שהקבוצה מגיבה לדברים ודמיה והמשתתף המדובר לא מדבר לפנות אליו, כמו גם אל משתתפים אחרים ולהתעניין איפה הם ממוקמים ביחס לשאלה שנשאלה. בכך שהמנחה שומר את ההתערבות בקונטקסט קבוצתי ומאידך לא מתעלם מההפרעה ומהמסרים שהקבוצה שולחת לו (בסופו של דבר המשתתף הוא חלק מהקבוצה) הוא משדר שהוא יכול ויודע להתמודד עם הסיטואציה ולא נשאב לבזבוז אנרגיה ומלחמת התשה עם אותו משתתף (למרות שזו הנטייה הטבעית של רוב המנחים).

לקבלת הדרכות אישיות וקבוצתיות בנושאי הנחיית קבוצות ניתן ליצור קשר ziv@zivtal.co.il
נייד: 0525385880

פורסם בקטגוריה הנחיית קבוצות, כללי. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *