טיפול בפחד מג'וקים

פחד מג'וקים הוא פחד נפוץ שניתן לטפל בו על ידי שימוש בכלים מעולם ה cbt והטיפול בטראומה. בהדרגה החרדה פוחתת וניתן להבחין בשיפור ניכר בתפקוד ובאיכות החיים.

להפסיק לתת לג'וק לשלוט

מי שפוחד מג'וק לא יצליח להסביר לאחרים כיצד חיה קטנה יחסית מצליח לטלטל אותו עד כדי אימה. מטופלת שמתפקדת כאשת טיפול שמטפלת באחרים חווה מבוכה גדולה כשהיא רואה ג'וק וקופצת על השולחן באימה מול הבת הקטנה שלה ושתיהן מחכות לאבא שיחזור הביתה ויהרוג את הג'וק. מטרת הטיפול בפחד מג'וקים להפסיק לתת לג'וק לשלוט בסיטואציה ולהצליח לנהל אותה למרות החשש.

איך הטיפול עובד?

הפחד מג'וקים הוא פחד הישרדותי. על מנת להצליח לטפל בו ביעילות יש לשנות את האופן בו המטופל מפרש את הסיטואציה. כלומר, להצליח להבין שמדובר בחיה קטנה וסך הכל לא מזיקה ולא באיום קיומי על הבן אדם. בשלב ראשון חשוב לאפשר למטופל לבטא את הפחד שלו באופן מלא ולהתגבר על המבוכה. פעמים רבות אנחנו כל כך מסתבכים בבושה ובמבוכה בשל האופן בו אנו מגיבים שאנו לא מסוגלים להתקדם להתמודדות יעילה עם הסיטואציה.

ניתוח משותף של אופני החשיבה והתגובה

לאחר שניתן מקום לפחד מג'וקים  ננתח את מה שקורה למטופל כשהוא פוגש ג'וק.  נבדוק יחד אילו מחשבות ופחדים עולים בו כשהוא חושב ואיך המחשבות הללו משפיעות על אופני התגובה שלו.  בהדרגה נגיע למצב בו המחשבה על ג'וק נהיית פחות מאיימת ולבסוף נגיע אפילו למצב בו המטופל יוכל  לסבול את המחשבה על מפגש עם ג'וק. בסוף התהליך לאחר עיבוד של המחשבות, הרגשות ואופני התגובה וקבלת כלים חדשים להתמודדות נוכל להגיע למצב בו חוייה של מפגש עם ג'וק במציאות הופכת לאפשרית.

להציב מטרה ריאלית

הרעיון הוא לא להתיימר להפוך את המטופל לאדיש לחלוטין לג'וקים אלא להגיע למצב למצב בו למרות הפחד הוא יכולה לתפקד ולהישאר אסוף כשהוא רואה ג'וק ולשלוט בסיטואציה

שליטתי בטיפול הקוגניטיבי ההתנהגותי cbt והתמחותי בטיפול בטראומה מאפשרים ליווי ועיבוד מקצועי של החוויה והשגת תפקוד משופר ושיפור משמעותי באיכות החיים.

מזומנים ליצור קשר למפגש היכרות זיו 0525385880

פורסם בקטגוריה כללי. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *