טיפול בחרדה

חרדה היא התופעה הנפשית הנפוצה ביותר בימינו. 13.3% מהמבוגרים בארה"ב סובלים מחרדה.  חרדה יכולה להופיע אצל כל אדם תחת לחץ וסטרס שקשורים לאורח החיים המודרני או כתוצאה מאירוע מטלטל שנחווה והשאיר רישום בנפש. קבלת טיפול נכון ומקצועי בחרדה יכולה להשיג תוצאות מצוינות ולמנוע סבל מיותר.

מהי חרדה

החרדה קשורה במנגנון עתיק שקיים במוח ושמטרתו להבטיח את הישרדותנו. חרדה נוצרת כאשר למרות שאין איום ממשי על האדם המוח שלו מפרש מצב רגשי או פיזי כאיום  על הישרדותו. כתוצאה מכך מופעלים בגוף מנגנונים לא רצוניים כגון קצב לב מואץ, הזעה וקוצר נשימה שמופיעים בזמן התקף חרדה. כיוון שהתקף החרדה מלחיץ (פעמים רבות מטופלים שמגיעים אלי לא מבינים מה גרם בדיוק להתקף)  בדרך כלל מתחילה להתפתח חרדה מלקבל התקף חרדה נוסף. כך נוצר לופ של חרדה ופחד מפני התקפים נוספים שפוגע מאד באיכות החיים.

ההבדל בין פחד  וחרדה

פחד הוא תגובה טבעית לאיום מציאותי שמפניו יש להתגונן. במידה ואני רואה נחש טבעי שאפחד וארצה לברוח. במצב של פחד המערכת נכנסת למצב אקטיבי שכוללדפיקות לב מואצות וזרימת דם לכל חלקי הגוף שמטרתן לזמן לגוף אנרגיה מהירה להתמודד עם האיום. לאחר שהאיום יחלוף ונגיע למקום בטוח בהדרגה המערכת תרגע ונחזור לנשום רגיל ולאחר מספר דקות נוכל להמשיך בשגרת חיינו.
חרדה היא מצב בו אנחנו מפתחים תופעות האופייניות למצב של פחד  במצב בו לא קיים איום ממשי עלינו. כלומר, המוח מפרש את המציאות כמסוכנת והגוף נכנס לסטרס בעוד שאין איום ממשי.
למשל, אם לאחר המפגש עם הנחש שהיה איום ממשי האדם ישן בלילה במיטתו ולפתע הגוף שלו מתחיל להגיב כאילו נחש רודף אחריו. או במידה ואמא לחייל שהייתה בלחץ אמיתי בזמן שבנה נלחם במבצע צוק איתן מרגישה לפתע את אותו לחץ בזמן שבנה בכלל בטיול בחו"ל ולא נשקפת לו סכנה אמיתית.
כלומר, חרדה היא מצב של איום מדומיין שנוצר במוחנו ללא שתהיה לו הצדקה במציאות. חרדה בדרך כלל מתייחסת לקטסטרופה כלשהי לה אנחנו מצפים מבלי שיהיה לה מקור שמצדיק את החרדה.
הבעיה היא שלאדם שנמצא בהתקף חרדה אין את היכולת להביט על הדברים בצורה רגועה ומציאותית והוא בטוח שזוועה גדולה בדרך ושלא ניתן למנוע אותה.

אילו סוגי חרדות קיימים?

ה DSM5, ספר האבחנות של הפסיכיאטריה האמריקאית, מבחין במספר סוגים של הפרעת חרדה:

  • הפרעת חרדה כללית (Generalized anxiety Disorder)
  • פאניקה והתקפי חרדה (Panic Disorder)
  • פוביה ספציפית ( Spesific Phobia)
  • חרדה חברתית (Social Anxiety Disorder)
  • הפרעת חרדה טורדנית כפייתית (OCD)
  • הפרעת דחק פוסט טראומטית (Post traumatic Stress Disorder)

למרות שכולן הפרעות חרדה, לכל אחת מהן מאפיינים ייחודיים ונדרש ידע מקצועי וניסיון בכדי לטפל את הטיפול המתאים בכל אחת מהחרדות.

הפרעת חרדה כללית (Generalized anxiety Disorder)

רוב האנשים חווים בחייהם חרדה מעת לעת בעת סטואציות מלחיצות כמו בחינה, תחרות או איורעים יוצאי דופן שמעורב בהם סיכון מסוים עבורם או עבור יקיריהם. החרדה מופיעה ונרגעת לאחר האירוע. זו תופעה טבעית. אולם, אנשים עם הפרעת חרדה כללית מרגישים חרדה אינטנסיבית רוב הזמן ואינם מצליחים להרגע. כמעט כל דבר בחייהם אם מדובר בעבודה, בריאות, כסף, משפחה, נסיעות, גורם להם תחושת לחץ ומועקה ועיסוק בלתי פוסק במשהו רע שעומד לקרות, כולל סמפטומים פיזיים שמתלווים לכך כמו דפיקות לב מואצות, הזעת יתר או סחרחורת. אירועים גדולים כמו גם מטלות פשוטות כמו נהיגה או הגעה לפגישה מביאים לחרדה יתרה שמפרה מאד את היכולת שלהם לחיות חיים מאוזנים ופוגעת באיכות החיים.

פאניקה והתקפי חרדה (Panic Attack)

פאניקה מאופיינת בהתקף חרדה חריף ולא צפוי שמוציא את האדם מאיזון. התקף פאניקה או התקף חרדה יגיע ללא סיבה נראית לעין, יתגברבמהירות, יימשך עד 10 דקות (לפעמים יותר), יירגע לאחר מכן  ויכלול לפחות ארבעה מבין הסמפטומים הבאים: דפיקות לב מואצות, הזעת יתר, רעידות, קוצר נשימה, תחושת מחנק, כאב וחוסר נוחות בחזה, בחילה ו/או כאבי בטן, סחרחורת חוסר יציבות שיכולים במקרה קיצוןני להגיע עד כדי עלפון, גלי חום או קור, תחושת נימל וזרמים בגוף, טשטוש, תחושת ניתוק ודה פרסונליזציה. התקף פאניקה יגרור פעמים רבות חרדה מהתקף נוסף שמשבשת את אורח החיים וגוררת עיסוק יתר בחרדה ובמעגל החרדה וההתקפים שנוצר בחייו של האדם.

בהפרעת חרדה כללית יכולים להופיע התקפי חרדה אולם החרדה היא ממשהו ידוע וברור בעוד שהפרעת פאניקה כוללת התקף חד ואנטנסיבי ללא שיש לאדם תובנה ברורה מה גרם להתקף. כמו כן הפרעת חרדה כללית היא מצב מתמשך בעוד בהפרעת פאניקה גל פתאומי ואנטנסיבי של חרדה מגיע ואז נרגע.

חרדה חברתית (Social Anxiety Disorder)

חרדה חברתית היא מצב תודעתי בו האדם נמצא בחרדה מתמדת מבקורת, מבוכה והשפה הקשורות במצבים חברתיים ובאנטראקציה שלו עם בני אדם. סטואציות יומיומיות הקשורות במצבים חברתיים כגון מפגש עם קולגות בעבודה, יצירת שיחת חולין (סמול טוק) במסיבה, הליכה למסעדה או דיבר עם ולפני קהל מעוררות רמה גבוהה של חרדה שגוררת הימנעות ועיסוק בלתי פוסק בשאלות כמו "מה חושבים עלי?" ו"למה מסתכלים עלי בצורה מוזרה?". מי שסובל מחרדה חברתית ירגיש תחושה מובנית של שונות וזרות שמלווה בחרדה בעוצמה גבוהה שמעיקה מאד ומשפיעה על האופן בו הוא חי את חייו.

פוביה ספציפית ( Spesific Phobia)

במצב של פוביה ספציפית האדם מפתח חרדה גבוהה מתחום או אובייקט מסוים ממנו ינסה להימנע בכל מחיר. למשל, טיסה, כניסה למעלית, עכבישים וכו'. בעוד שחרדה במצבים מסוימים היא טבעית, למשל, כאשר אדם מקבל חיסון או עובר בדיקת דם טבעי שיחוש אי נוחות או חשש מסוים. אולם, במצב של פוביה התגובה תהיה מוגזמת, לא רציונלית ולא פרופורציונלית. האדם יימנע לחלויטן מהסטואציה ורק האזכור שלה בתמונה, בסרט או בדיבור יכול לגרום לו תגובה חריפה ואף להוביל להתקף חרדה. במצב של פוביה קיימת במודעות בדרך כלל התובנה כי התגובה מוגזמת אולם האדם לא מסוגל להתנגד לתגובה האוטומטית שנוצרת בו כתגובה לסטואציה הספציפית שמעוררת בו את החרדה הבלתי נשלטת.

הפרעת חרדה טורדנית כפייתית (OCD)

אדם הסובל מ OCD חווה מחשבות טורדניות וחדרניות שלא נותנות לו מנוחה. למרות שיכולה להיות לו מודעות לכך שהמחשבה לא הגיונית או שהוא חושב בצורה כפייתית הוא אינו מצליח לעצור את עיסוק היתר במחשבה זו והוא יפתח טקסים או מחשבות נגד שאמורים לעצור את הסחף ולהרגיע את החרדה (למרות שבדרך כלל הטקסים הללו אינם יעילים והוא מוצא את עצמו במעגל של חרדות וטקסים שיכול להימשך שעות רבות ולחרב את איכות חייו ושגרת יומו).

הפרעת דחק פוסט טראומטית (Post traumatic Stress Disorder)

הפרעת דחק פוסט טראומטית (PTSD) מתרחשת בתגובה לאירוע טראומטי בו האדם חש סכנת חיים ממשית עבורו או עבור הקרובים לו. האירוע הטראומטי יכול להיות תאונת דרכים, אירוע מסכן חיים במהלך השירות הצבאי, תקיפה מינית, אלימות קשה, התעללות וכו'.  סימנים אופייניים להפרעת דחק פוסט טראומטית יכולים להיות פלאשבקים ומחשבות חודרניות הקשורות האירוע הטראומטי שמופיעים בזמן הערות או בצורת סיוטי לילה, חוסר שינה וקושי להירדם, עוררות יתר, הימנעות מדברים שמזכירים את החוויה שגוררת קושי בתפקוד, תחושה של אפטיות וקהות רגשית, התפרצויות אלימות והתרחקות מחברים ומשפחה והסתגרות בתוך עצמך.

חרדה יוצרת הימנעות

הסבל הנפשי והגופני שמביאה איתה החרדה גורם לכך שהאדם מתחיל לפחד למצוא את עצמו במצבים של חוסר שליטה. לפיכך הוא ינסה להימנע ממקור החרדה, למשל במקרה של פוביות ספציפיות אדם יימנע מנסיעה במעלית, טיסה, נהיגה ברכב, יציאה לטבע וכו' כדי לא לקבל התקף חרדה בחרדה חברתית למשל האדם  יימנע מלהיות במצבים בהם הוא חושש להיתפס כחלש או פגיע בסביבת אנשים ולכן יימנע לצאת מהבית או להיות במקומות הומים כדי שלא יקבל התקף חרדה שאינו יודע מאיפה הוא מגיע ומתי. העקר שלא יראו אותו בחולשתו.
ההימנעות מהחרדה מביאה איתה סבל רב שמתווסף לסבל שנגרם מהתקף החרדה עצמו. פעמים רבות הפחד לקבל התקף חרדה משתק ופוגע מאד באיכות החיים של האדם.

מהם הסמפטומים של התקף חרדה?

התקף חרדה נוצר כאשר המוח שולח אותות מצוקה עקב איום לא מציאותי. מכיוון שהגוף לא יודע להבדיל בין התראת אמת והתראת שווא של המוח מיד מוזרמים חומרים מעוררים שמטרתם להכין את הגוף לבריחה. לכן הסמפטומים יכללו דפיקות לב מואצות, חום, הזעת יתר, קשיי נשימה, זרימת דם מוגברת לאזור הבטן והגפיים שיכולים ליצור תחושה של זרמים או סחרחורת ובמקרים מסוימים יופיעו אף הקאות ותופעות פסיכוסומטיות שונות שקשורות בהורמוני סטרס שמופרשים בגוף כתגובה. ישנם מקרים בהם כתגובה לחרדה גבוהה האדם ירגיש תחושת שיתוק וקפאון שקשורות בכך שהגוף מפרש את התגובה הרצויה דוקא בקפיאה ולא בבריחה. בכל מקרה החרדה משבשת מאד את התפקוד ומשפיעה על הגוף והנפש כאחד.

טיפול בחרדה

חשוב לדעת כי ניתן לטפל בחרדה וחבל להישאר במצב של סבל. הטיפול בחרדה נעשה בשני אופנים מרכזיים- זיהוי של דפוסי החשיבה שהאדם פיתח שיוצרים במוחו את החרדה והסבל המיותר וקבלת כלים להתמודדות שמאפשרים חשיפה הדרגתית לגורמים מעוררי החרדה. חשיפה זו קורית בשלב ראשון בדמיון ובהמשך כשמטופל מרגיש בטוח גם באופן ממשי. טיפול בחרדה אצל מטפל מקצועי ומיומן יכול להביא להקלה משמעותית של התסמינים ולקבלה של המטופל את עצמו מבלי שיפחד כל הזמן לקבל התקף חרדה או מכך שלא יתפקד.

אילו סוגי טיפול בחרדה קיימים?

שני סוגי הטיפול העיקריים בעולם הפסיכולוגיה הנקשרים לחרדה הם פסיכותרפיה דינמית ופסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית הידועה בשם CBT (סי.בי.טי). בשנים האחרונות ישנה נטייה לשלב גם טיפולים המתמקדים בחיבור בין הגוף והנפש. ביניהם ניתן למצוא את ה SE, ה EMDR והתרפיה מבוססת המיינדפולנס.

טיפול בחרדה בפסיכותרפיה פסיכו-דינמית

הפסיכותרפיה הפסיכו-דינמית  (או בקיצור פסיכותרפיה דינמית) מתמקדת בעיבוד התכנים הרגשיים של האדם על רקע תולדות חייו ומערכות היחסים המשמעותיות בהם.. בדרך כלל פסיכותרפיה דינמית היא יותר ארוכת טווח ומתעמקת בחווית החיים הכוללת של המטופל על רקע מערכות היחסים המשפחתיות ואירועי החיים המרכזיים שחווה הטיפול הפרוידיאיני הקלאסי הוא טיפול פסיכודינמי. בטיפול הפסיכודינמי בדרך כלל המטפל נוקט עמדה מרוחקת יותר ונטראלית ומאפשר למטופל להביא את עולמו הפנימי.

טיפול בחרדה בעזרת CBT

CBT  או פסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית, היא שיטה שפותחה בחמישים השנה האחרונות ומתמקדת באופן בו המטופל מפרש את המציאות. כלומר, בהקשר של חרדה, ייתכן ואירוע מסוים גורם לי לפרש את המציאות כנוראית בעוד שזהו בעקר סרט המתרחש בראשי. למשל, אישה נכנסת לחדר לידה ואבא שלה מוצף בחרדה כי הוא חושש שהרע ביותר יקרה  בעוד שבפועל הלידה עוברת חלק (ובזמן הזה אמא שלה תפקדה בחדר הלידה בלי בעיה בזמן שהאבא קיבל טיפול רפואי…). במצב כזה במידה והאבא יגיע לטיפול הטיפול יתמקד במה גורם לו לפרד את הדברים בצורה קודרת ופסימית כל כך וכיצד ניתן לשנות את דפוסי החשיבה והתגובה שלו ולשפר את איכות חייו. ה- CBT נחשב לשיטת הטיפול היעילה ביותר בטיפול בחרדה ונעשו המון מחקרים בנושא. טיפול CBT בחרדה הוא בדרך כלל ממוקד וקצר טווח יותר מפסיכתרפיה דינמית. הוא כולל בדרך כלל 10-12 פגישות במהלכן ניתן להשיג הטבה משמעותית בסמפטומים ושיפור באיכות החיים.

חבל להישאר סתם במצב של סבל מיותר. פנה/י עוד היום לקבלת עזרה מקצועית ושיפור משמעותי של איכות חייך.

אשמח לסייע. זיו :052-5385880

סגור לתגובות.