טיפול בחרדה

הפרעת חרדה היא התופעה הנפשית הנפוצה ביותר בימינו ורלבנטית לילדים, נוער ומבוגרים. חרדה יכולה להופיע אצל כל אדם תחת לחץ וסטרס שקשורים לאורח החיים המודרני או כתוצאה מאירוע מטלטל שנחווה והשאיר את רישומו על הנפש. קבלת טיפול נכון ומקצועי בהפרעת חרדה יכולה להשיג תוצאות מצוינות ולמנוע סבל מיותר.

פחד לעומת חרדה

פחד הוא תגובה טבעית לאיום מציאותי שמפניו יש להתגונן. במידה ואני רואה נחש טבעי שאפחד וארצה לברוח. במצב של פחד המערכת נכנסת למצב אקטיבי, נרגיש דפיקות לב מואצות וזרימת דם לכל חלקי הגוף שמטרתן לזמן לגוף אנרגיה מהירה להתמודד עם האיום. לאחר שהאיום יחלוף ונגיע למקום בטוח בהדרגה המערכת תרגע ונחזור לנשום רגיל ולאחר מספר דקות נוכל להמשיך בשגרת חיינו.
חרדה היא מצב בו אנחנו מפתחים תופעות האופייניות למצב של פחד במצב בו לא קיים איום ממשי עלינו. כלומר, המוח מפרש את המציאות כמסוכנת והגוף נכנס לסטרס בעוד שאין איום ממשי.
למשל, אם לאחר המפגש עם הנחש שהיה איום ממשי האדם ישן בלילה במיטתו ולפתע הגוף שלו מתחיל להגיב כאילו נחש רודף אחריו. או במידה ואמא לחייל שהייתה בלחץ אמיתי בזמן שבנה נלחם במבצע צוק איתן מרגישה לפתע את אותו לחץ בזמן שבנה בכלל בטיול בחו"ל ולא נשקפת לו סכנה אמיתית.
כלומר, חרדה היא מצב של איום מדומיין שנוצר במוחנו ללא שתהיה לו הצדקה במציאות. חרדה בדרך כלל מתייחסת לקטסטרופה כלשהי לה אנחנו מצפים מבלי שיהיה לה מקור שמצדיק את החרדה.
הבעיה היא שלאדם שנמצא בהתקף חרדה אין את היכולת להביט על הדברים בצורה רגועה ומציאותית והוא בטוח שזוועה גדולה בדרך ושלא ניתן למנוע אותה.

חרדה יוצרת הימנעות

הסבל הנפשי והגופני שמביאה איתה החרדה גורם לכך שהאדם מתחיל לפחד למצוא את עצמו במצבים של חוסר שליטה. לפיכך הוא ינסה להימנע ממקור החרדה, למשל במקרה של פוביות ספציפיות אדם יימנע מנסיעה במעלית, טיסה, נהיגה ברכב, יציאה לטבע וכו' כדי לא לקבל התקף חרדה. או שהוא יימנע מלהיות במצבים בהם הוא חושש להיתפס כחלש או פגיע בסביבת אנשים ולכן יימנע לצאת מהבית או להיות במקומות הומים כדי שלא יקבל התקף חרדה שאינו יודע מאיפה הוא מגיע ומתי. העקר שלא יראו אותו בחולשתו.
ההימנעות מהחרדה מביאה איתה סבל רב שמתווסף לסבל שנגרם מהתקף החרדה עצמו. פעמים רבות הפחד לקבל התקף חרדה משתק ופוגע מאד באיכות החיים של האדם.

טיפול בחרדה

חשוב לדעת כי ניתן לטפל בחרדה וחבל להישאר במצב של סבל. הטיפול בחרדה נעשה בשני אופנים מרכזיים- זיהוי של דפוסי החשיבה שהאדם פיתח שיוצרים במוחו את החרדה והסבל המיותר וקבלת כלים להתמודדות שמאפשרים חשיפה הדרגתית לגורמים מעוררי החרדה. חשיפה זו קורית בשלב ראשון בדמיון ובהמשך כשמטופל מרגיש בטוח גם באופן ממשי. טיפול בחרדה אצל מטפל מקצועי ומיומן יכול להביא להקלה משמעותית של התסמינים ולקבלה של המטופל את עצמו מבלי שיפחד כל הזמן לקבל התקף חרדה או מכך שלא יתפקד.

חבל להישאר סתם במצב של סבל מיותר. פנה/י עוד היום לקבלת עזרה מקצועית ושיפור משמעותי של איכות חייך.

אשמח לסייע. זיו :052-5385880

סגור לתגובות.