טיפול בחרדה חברתית

חרדה חברתית מתבטאת בחשש מיצירת קשרים ולקיחת יוזמה בסיטואציות חברתיות. למרות שחרדה חברתית נפוצה בקרב בני נוער ומבוגרים (כמעט 7 אחוזים מהאוכלוסייה בארה"ב סובלת בימינו מחרדה חברתית), הרי שרובם לא יודעים כי ניתן להשיג שיפור משמעותי באיכות החיים על ידי פנייה לטיפול בחרדה זו. ככל שתפנו מוקדם יותר לטפל בחרדה החברתית תעניקו לעצמכם מתנה משמעותית ותימנעו מסבל מיותר.

מהי חרדה חברתית

חרדה חברתית מורכבת מהתעסקות מוגזמת במה אחרים חושבים עלי ואיך הם מנתחים את התגובות וההתנהגויות שלי. מי שסובל מחרדה חברתית יהסס מאד לפעול במצבים חברתיים כגון התקהלות באירוע שיש בו יותר ממספר מצומצם של אנשים ויציאה מהבית לאירועים חברתיים. בדרך כלל החרדה החברתית היא כמו חרב פיפיות שיש לה קצה מחודד בשני הצדדים. מצד אחד אני בטוח כל הזמן שאחרים שופטים אותי בחומרה וחושבים שאני מוזר או משונה ומצד שני מי שיש לו חרדה חברתית בטוח שהוא אכן משונה וחסר כישורים חברתיים. במצב כזה לא ניתן למעשה להיות רגוע בסיטואציה חברתית מכיוון שאיך שלא נסתכל על זה הבן אדם משוכנע שהוא לא בסדר.

הימנעות ופגיעה באיכות החיים

מכיוון שאנשים שסובלים מחרדה חברתית משוכנעים שמשהו איתם לא בסדר, הם לא יאמינו גם אם תנסה לשכנע אותם שהם נראים בסדר גמור למי שמסתכל מהצד. הסבל הוא בעקר בראש שלהם אבל זהו סבל שלא ניתן להיפטר ממנו ללא עזרה. בשל כך אנשים הסובלים מחרדה חברתית יעדיפו לוותר על מסיבות או אירועים חברתיים, להתבודד או לבלות את רוב זמנם מול המסך מה שגורם לפגיעה רצינית באיכות החיים ולחוסר יכולת ליצור קשרים חברתיים משמעותיים מעבר לקשר הבסיסי עם משפחתם המצומצמת.

ויתור על חברים

החרדה החברתית גם גורמת לחוסר רצון בהשקעה בקשרים חברתיים קיימים עקב העיסוק הבלתי פוסק בניתוח כל פעולה ואמירה שלך. עקב כך אנשים שסובלים מחרדה חברתית מזניחים קשרים עם חברי ילדות ולא משקיעים בקשר וכך למרות שהם מצטערים על כך מאד הקשרים הולכים ונעלמים עם הגיל. כמו כן הם נוטים להתבלבל ולהתנהג בחוסר ביטחון כשפונים אליהם או מבקשים את קרבתם מכיוון שהם לכודים בלופ של מחשבות על כמה הם גרועים במצבים חברתיים.

הטיפול בחרדה חברתית

הטיפול בחרדה חברתית כולל כמה רכיבים. קודם כל האדם מקבל הזדמנות לחלוק בצורה בטוחה את הפחדים והמחשבות שלו וזה לא מובן מאליו. לאחר מכן אנחנו מתחילים לעשות סדר בדברים ולבדוק מה קשור למציאות ומהן (רמז… הרבה מאד) מחשבות פנימיות ואמונות שונות שפיתחת עם השנים לגבי איך אתה מתפקד במצבים חברתיים. המחשבות הללו לפיהן אתה שונה או את מוזרה ואינך יודע/ת מה לעשות אם מישהו פונה אליך גורמים להתנהגות מבולבלת ומהוססת בסיטואציות חברתיות. מטרת הטיפול היא לגשת לנושא מנקודת מוצא שונה בה נלקחים בחשבון הרגישות החברתית והחשש אך מבלי שזה ימנע ממך לקדם את עצמך ולייצר קשרים חברתיים. אם המדובר בקשרים של היכרות שטחית או בהמשך ביכולת ליצור קשר משמעותי ומספק.

תרגול מצבים והכנת "שעורי בית"

בטיפול בחרדה חברתית נתרגל מצבים חברתיים שונים בהם אתה מקשה  ותקבל כלים שונים וחדשים להתמודדות. תינתן לך הבמה לבטא את הפחדים והחששות אך בהדרגה תגלה שאתה מתחיל לצבור ביטחון ומצליח להכיר בכך כי מה שנראה עבורך מחסום בלתי עביר הוא בעיה שיש לה פתרון אם מאמצים הסתכלות וגישה מנטלית שונה. מטופלים מדווחי כי העובדה שאני מכין אותם לקראת סיטואציה חברתית ואנחנו מתרגלים מראש את התרחישים האפשריים והם מקבלים תמיכה בנושא מאפשרת להם לתפקד טוב יותר ולהרגיש בטוחים יותר בתפקודם החברתי בזמן אמת.

לקביעת מפגש היכרות לטיפול בחרדה חברתית חייגו 0525385880. אשמח לסייע. זיו

טיפול אינטרנטי בחרדה חברתית

סגור לתגובות.